SBK 0.5-2000KVA Three Phase Step Up Isolation Transformer 220V to 380V 400V 440V 480V
SBK Transformer
Designed for circuits with AC frequencies ranging from 50Hz to 60Hz and voltages below 2000V, the SBK series is a versatile option for a variety of applications. Additionally, each transformer can be customized to meet the specific requirements of end users, ensuring optimal performance and efficiency.
Performance Characteristic
◆Three-phase Transformer
◆Dry Type Transformer
◆Anti-Interference
◆Ultra Low Loss
◆High Permeability
◆Low Iron Loss
Main data
Phase Three phase
Capacity 0.5KVA-2000KVA
Input voltage 660V 480V 440V 415V 380V 220V or Customized
Output voltage 220V 380V 400V 415V 440V 480V 660V or Customized
Output voltage accuracy ±1%
Voltage change rate ≤1.5%
Output waveform distortion No distortion (compared to the input waveform)
Insulation class Class F, Class H; IP 00, IP20 etc.
Working efficiency ≥98%
Applicable frequency 50/60Hz
Connection method Y/D or customized
Overload capability More than 1.2 times of the rated load to work for 4 hours
Sound level ≤50dB(within 1m)
Temperature rise ≤60
Insulation resistance ≥150MΩ
Service life 30Years
Working environment Temperature: -20~+45, Humidity: ≤95% RH no condense
Installation environment Non-corrosive gas and conductive dust
Standard VDE0550, IEC439, JB5555, GB226
Cooling method AN/AF
Production process
FAQ
1. Q: Can I have a sample order?
A: Yes, we welcome sample order to test and check quality.
2. Q: What is the lead time?
A: Sample time 3-7 days, we usually ship by DHL, UPS, FedEx,etc. Mass production time 7-25 days.
3. Q: How long is the warranty?
4. Q: Is OEM/ODM available?
Customized services:
a. Customized color and special function.
b. Customized box.
c. Print customer's logo(MOQ:≥10pcs).
5. Q: How to control the products quality?
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Watch Video
Brand Name :
WINLEY
Model Number :
SBK-15KVA
Certification :
ISO,CE
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
1unit
Price :
Contact Supplier
video