12V100AH
Certification :
ISO9001 ISO14001 CE ROHS
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
100
Price :
Payment Terms :
L/C,T/T
Supply Ability :
Delivery Time :
15-20 days
Packaging Details :
Standard Box
Voltage :
12V
Battery Case :
ABS
Capacity :
100AH
Dimension :
330*173*217mm
Weight :
27.5kg
Shipping :
By sea
Design life :
3-5 Years
Cycle Life :
500-800 Times
Description
Best Ups Batterie Solaire Agm Ritar 12v 100ah Backup Energy Storage
QULITY CONTROAL
12V100AH is a valve-regulated maintenance-free energy storage battery. Its capacity is 100Ah, which can sustain a 10A discharge for 9-10 hours. This battery exhibits prominent safety performance. Compared to lithium batteries, which pose potential hazards of fire and explosion, even in the event of a short circuit, it only experiences localized heating without triggering violent reactions. When overcharged, the safety valve automatically depressurizes, preventing battery bulging or rupture; gases generated at the end of charging can be recombined into the electrolyte, eliminating safety risks. During transportation, it contains no free liquid, is resistant to vibration, and will not cause acid leakage due to collisions that could injure people. The product is widely applied in various energy storage scenarios, such as solar energy storage systems, wind energy storage devices, and home backup power supplies.
Core Features
Battery TypeGEL deep cycle solar battery
Battery Color Black/Gray
Constant Discharge Current0-15ah
Work hours9-10 hours(Discharge at 10ah)
Operation Temprature-10°C-40°C
Capacity after 3 month storage
91%
Ups Solar Agm Ritar Battery 12V 100ah Energy Storage Battery Backup
FAQ
1.Q:Are you a manufacturer?
2.Q:What is your MOQ?
3.Q: How long is your delivery time?
4.Q: What method do you support to make payment?
A:We support Paypal (Sample orders) TT (Decent orders) and LC
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
WEESUN
Model Number :
12V100AH
Certification :
ISO9001 ISO14001 CE ROHS
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
100
Price :
Contact Supplier