12V250AH
Certification :
ISO9001 ISO14001 CE ROHS
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
100
Price :
Payment Terms :
30%-70%
Supply Ability :
Delivery Time :
15-20 days
Packaging Details :
Standard Box
Voltage :
12V
Capacity :
250AH
Dimension :
522*238*218mm
Weight :
68.5kg
Battery type :
AGM maintenance free deep cycle battery
Color :
Black
Packing :
1 PCS/Carton
Description
Green Power Solar Ups 12v250 Agm High Capacity Lead Acid Battery
PRODUCT SPECIFICATION
Battery Model: 12V250AH
Length: 520
Width: 268
Height: 219
Cycle life 800(DOD 50%)
Temperature range: -40℃~60℃
Self-discharge 3%
Max discharge Current 1000A
Internal Resistance
2.8mΩ
12V 250Ah High Capacity Lead Acid Battery Green Power Solar Ups Agm Battery
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
WEESUN
Model Number :
12V250AH
Certification :
ISO9001 ISO14001 CE ROHS
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
100
Price :
Contact Supplier