Factory price WECO 917A Elevator Lift Detector Light Curtain for elevator parts
Specification
Technical Features 917A6 917A7 957A6 957A7 957A8 957A9
Number of infra red diodes 17diodes 32diodes 17diodes 32diodes 40diodes 48diodes
Response time relay output 45ms 61ms 45ms 61ms 69ms 77ms
transistor output 21ms 37ms 21ms 37ms 45ms 53ms
Scanning Bema 94~33 beams 154~94beams 94~33beams 154~94 beams 194~118beams 234~142beams
Detecting Height 20~1841mm
Detecting range 0~4m
Operating Temperature -20℃~+65℃
Light immunity 1000000Lux sunlightproof
Redundancy NO YES NO YES NO
Led Interpretation The yellow LED and red LED in receiver is on when blocked or in malfunction
The yellow LED in receiver is on and red LED in receiver off without blocking.
Package
Every piece packed in tube,five tubes in a bundle;
Each tube includes
Power supply control unit (1pieces)
Durable flexible cable (2cables)
Transmitter (1pieces)
Receiver (1pieces)
User Manual (1copy)
Mounting accessories (1 set)
What's more?
--- We have a plenty of stock for this model safety photocell both in English and Chinese version.
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
WECO
Model Number :
WECO-917 / 957A
Certification :
CE CSA CCC
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
10SETS
Price :
Negotiable
Contact Supplier