JTT2V3R- 2400
Brand Name :
JINTONG
Packaging Details :
plastic film for center turret two color plastic injection molding machine
Supply Ability :
100 Piece/Pieces per Month
Price :
Plastic Processed :
PP/TPE
Condition :
New
Style :
Vertical
Plasticizing Capacity(g/s) :
200
Mold Height(mm) :
150 - 500 mm
Ejector Number :
2
Ejector Stroke(mm) :
110 mm
Ejector Force(kN) :
80 kN
Theoretical Shot Volume(cm³) :
725 cm³
Injection Rate (g/s) :
314 g/s
Machine Type :
Hydraulic
Injection Weight (g) :
573 g
Screw Speed (rpm) :
1 - 200 rpm
Screw diameter (mm) :
55 mm
Screw L/D Ratio :
22
Distance between Tie Bars :
650mm
Weight (KG) :
13000 kg
Type :
Other
Open Stroke(mm) :
400 mm
Power (kW) :
51.6 kW
Warranty :
1 Year
Key Selling Points :
High Productivity
Applicable Industries :
Manufacturing Plant
Showroom Location :
None
Machinery Test Report :
Provided
Video outgoing-inspection :
Provided
Warranty of core components :
1 Year
Core Components :
Bearing, Motor, PLC, Pressure vessel, Engine
Opening Stroke :
250MM
After-sales Service Provided :
Engineers available to service machinery overseas
screw diameter :
42mm 48mm 55mm
oil tank :
900L
Product name :
center turret two color plastic injection molding machine
top platen size :
920*1200mm
max daylight :
650mm
min old height :
300mm
ejector force :
3.5T
Injection Rate :
151-314CM3/S
Port :
SHENZHEN
Description
400mm Open Stroke Center Turret Two Color Plastic Injection Molding Machine JTT2V3R-2400
Product Description
center turret two color plastic injection molding machine JTT2V3R-2400
Clamping Force: 240T
Max Injection Weight: 724g
4. Injection system can be used individually
5. two color/material inject at the same time, suitable for all kinds of mold
Two Color Plastic Injection Molding Machine
Main Features
Optional automatic device for taking in or out to make unmanned automation equipment
Certifications
Detailed Images
Our Service
PRODUCT ADVANTAGE
Energy-saving: save 30% energy compared to similar products by using SIFU pump system
Low heating: save 55% cooling water quantity at least compared to similar products
SERVICE ADVANTAGE
Packing & Delivery
Related Products
Products Name with link
91.8% Response Rate
Products Name with link
91.8% Response Rate
91.8% Response Rate