HTC58100
Certification :
ISO 9001:2015
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
1 SET
Price :
NEGOTIATION
Payment Terms :
L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability :
1000 SETS/YEAR
Delivery Time :
NEGOTIATION
Packaging Details :
WOODEN PALLTES / WOODEN CASE
Name :
CNC lathe machine
Model :
HTC58100
Max length of workpiece :
1000mm
Spindle through hole diameter :
87mm
Z aixs limited travel :
1120mm
Spindle Motor :
11kw
Spindle rotatio speed :
2600rpm
X axis limited travel :
350mm
Description
Slant Bed CNC Lathe Machine For Shaft Metal Cutting
11KW Spindle Motor Slant Bed CNC Lathe Machine For Shaft Metal Cutting HTC58100
1. High quality casting, high stability structure design.
2. X, Z is linear way, the rapid feed is 20 m/min.
3. Taiwan high speed spindle, ensure precision high speed cutting performance.
5. Automatic lubrication reduces wear and keep the accuracy.
Model HTC-58100
Max swing diameter over table 580mm
Max swing diameter over carriages 360mm
Max length of workpiece 1000mm
Spindle head A2-8(10'')
Spindle motor 11KW
Spindle rotation speed 2600rpm
Spindle through-hole diameter 87mm
bar diameter 72mm
X axis limited travel 350mm
Z axis limited travel 1120mm
Tool post
10 position/12 position servo turret
12 position power turret
8 position/10 position/12 position hydraulic turret
Height of tool turret center 100mm
Diameter of tailstock sleeve 100mm
Travel of tailstock sleeve 120mm
Max.travel of tailstock 1250mm
Taper of tailstock MT5
Bed type and slant angle whole body slant type 45°
Dimension 3600*1700*1800mm