70KW/95HP
Transmission Model :
Wanliyang 545
Drive Mode :
4x2
Dimension of Bottom Spring Plate :
Length 70mm, Width 10mm
Loading Capacity :
7 Tons
Type of Bucket :
U type Bucket
Thickness of Bucket Steel Plate :
bottom 8mm side 6mm
Description
Product parameters of 7 Ton Self Dumping Carrier Tipper Mini Dumper Mining Dump Truck For Sale
Model UQ-7
Engine Model YUNEI 4102
Engine Power 70KW/95HP
Total Dimension
Transmission Model Wanliyang 545
Transmission Gear 5 Forward Gear, 1Back Gear,Rear High Speed Controller
Drive Mode 4x2
Front Axle Model 1098
Rear Axle Model 1098
Tire Model 750x-6 Line Tire,
Rear Double Tyre One Side,
No.of Bottom Spring Plate Front 10 PCS, Rear 10 PCS, Spare 6PCS
Dimension of Bottom Spring Plate Length 70mm, Width 10mm
Size of the Bucket:Length×width×height 3000mm*1800mm*600mm
Type of Bucket U type Bucket
Thickness of Bucket Steel Plate bottom 8mm side 6mm