TW2400pro alloy-EF500-24S
Certification :
CE CCC ISO9001
Place of Origin :
Shenzhen CHINA
MOQ :
50PCS
Payment Terms :
T/T
Supply Ability :
10000pcs/month
Delivery Time :
20-35 days
Packaging Details :
Dimensions:140*75*20cm/ctns l 120-125pcs/20GP container, l 290-295pcs/40HQ container
Product Name :
Alloy frame mountain bike
Model/Name :
Aluminium Alloy AL6061
Frame Size(Height) :
13"
Material :
AL6061
Derailleur :
SHIMANO EF500-24S
Cranksets :
RS, Alu alloy,Square-hole,24-34-42T
Tire :
KENDA-K1187 or INNOVA black, 24x1.95
Brake :
RS cable-pull disc brake 160/160
Description
SHIMANO EF500 24 Speed Mountain Bikes Aluminum Alloy Mountain Bike
Cheap Price Aluminum Alloy Mountain Bike 24 Inch SHIMANO EF500 24 Speed
Pre-sales service
1. Customer request Or Customized specification is acceptable.
2. 100% test and inspection before packing.
3. Fully charged with scooter before delivery.
4. Any inquiry about scooter is welcomed. Prompt response.
5. Fast delivery and shipping status tracking.
Bike Model TW2400pro,Alu alloy
ConfRev EF500-24S, Cable pull Disc Brake
Wheel Size 24"
Frame Height 13"
Bike Color Red / BlackRed / BlackBlue / BlackSilver / WhiteRed / Green
Net Weight 13.1KG
Frame TW2400pro, AL6061,Smooth Welding,Inner cable,Gloss paint,UV laser decals
Handelbar Sets TW Alu alloy,Matte,Handlebar 31.8×600mm,Stem 70mm,Seat post 31.6×350mm
Clamps TW Alu alloy,Quick release 34.9mm
Fork TW Alu alloy,Coil suspension,Manual-lockout,24"
Head Sets TW Alu alloy CNC 44*44mm
Washer Alu alloy 3×28.6×10mm
Derailleur Lever SHIMANO EF500-24S
Front Derailleur SHIMANO TY300
Rear Derailleur SHIMANO TZ500
Cranksets RS, Alu alloy,Square-hole,24-34-42T
Cassettes SUGEK-8S, 11-32T
Chain SUMC-8S
BB KENLI,Square axis,BB68*24,threaded
Brake RS cable-pull disc brake 160/160
Hubs RS Alu alloy,2-sealed Bearings,Slotted,Disc brake,32Holes
Rim RS Alu alloy,Double wall,W25×H21mm×24"