MAX4896ETP+ PMIC Power Management ICs S34ML02G200TFI000 BCM88381CA1KFSBG Door Gate Drivers
General Description
The MAX4896 8-channel relay and load driver is designed for medium voltage applications up to 50V. This device is offered in a 20-pin, 5mm x 5mm TQFN package, resulting in substantial board-space savings. The MAX4896 8-channel relay driver offers built-in inductive kickback protection, drive for latching/nonlatching or dualcoil relays, and open-load and short-circuit fault detection.
The MAX4896 also protects against overcurrent conditions. Each independent open-drain output features a 3Ω (typ) on-resistance, and is guaranteed to sink 200mA of load current (VS ≥ 4.5V).
The MAX4896 includes a 10MHz SPI™-/QSPI™-/ MICROWIRE™-compatible serial interface. The serial interface is compatible with TTL-/CMOS-logic voltage levels and operates with a single +2.7V to +5.5V supply. In addition, the SPI output data can be used for diagnostics purposes including open-load and short-circuit fault detection. The MAX4896 is offered in the extended (-40°C to +85°C) and (-40°C to +125°C) operating temperature ranges.
Applications
● Industrial Equipment
● White Goods
● Power-Grid Monitoring and Protection Equipment
● ATE
Benefits and Features
● Relay Driver Supports Medium Voltage Applications
• Up to 50V Continuous Drain-to-Source Voltage
• +2.7V to +5.5V Logic Supply Voltage
• Guaranteed Drive Current: VS ≥ 4.5V: 200mA (All Channels On)/410mA (Individual Channels) VS ≤ 3.6V: 100mA
● Integration and Small Packages Save Board Space
• 5mm x 5mm, 20-Pin TQFN Package
● Built-In Protection Circuitry Increases Safety
• Built-In Output Clamp Protects Against Inductive Kickback
• Open-Load and Short-Circuit Detection and Protection
• Thermal Shutdown
• RESET Input Turns Off All Outputs Simultaneously
• FLAG Output for μP Interrupt
• Built-in Power-On Reset
• Temperature Range (-40°C to +125°C)
● Serial Port Supports Most Microcontroller Architectures
• SPI-/QSPI-/MICROWIRE-Compatible Serial Interface
• Serial Digital Output for Daisy-Chaining and Diagnostics
● Low Power Consumption Reduces Power Supply Requirements Saving System Cost
● Low 100μA (Max) Quiescent Supply Current
Product Category: Gate Drivers
Relay Drivers
Low-Side
SMD/SMT
TQFN-EP-20
8 Driver
8 Output
200 mA
2.7 V
5.5 V