General Description
The single MAX9914/MAX9915 and dual MAX9916/ MAX9917 operational amplifiers feature maximized ratio of gain bandwidth to supply current and are ideal for battery-powered applications such as portable instrumentation, portable medical equipment, and wireless handsets. These CMOS op amps feature an ultra-low 1pA input bias current, rail-to-rail inputs and outputs, low 20μA supply current, and operate from a single 1.8V to 5.5V supply. For additional power conservation, the MAX9915/MAX9917 feature a low-power shutdown mode that reduces supply current to 1nA, and puts the amplifier outputs in a high-impedance state. These devices are unity-gain stable with a 1MHz gain-bandwidth product.
Applications
● Portable Medical Devices
● Portable Test Equipment
● RF Tags
● Laptops
● Data-Acquisition Equipment
Features
● High 1MHz GBW
● Ultra-Low 20μA Supply Current
● Single 1.8V to 5.5V Supply Voltage Range
● Ultra-Low 1pA Input Bias Current
● Rail-to-Rail Input and Output Voltage Ranges
● Low ±200μV Input Offset Voltage
● Low 0.001μA Shutdown Current
● High-Impedance Output During Shutdown (MAX9915/MAX9917)
● Unity-Gain Stable
● Available in Tiny SC70, SOT23, and μMAX Packages
Product Category: Operational Amplifiers - Op Amps
SMD/SMT
SOT-23-8
2 Channel
5.5 V
1 MHz
15 mA
500 mV/us
1 mV
1.8 V
- 40 C
+ 85 C
10 pA
40 uA
No Shutdown
70 dB
160 nV/sqrt Hz
MAX9916
Reel
Cut Tape
Amplifier Type: General Purpose Amplifier
Height: 1.1 mm
In - Input Noise Current Density: 0.001 pA/sqrt Hz
Length: 2.9 mm
Operating Supply Voltage: 1.8 V to 5.5 V
Pd - Power Dissipation: 727 mW
Product: Operational Amplifiers
Product Type: Op Amps - Operational Amplifiers
PSRR - Power Supply Rejection Ratio: 65 dB
Factory Pack Quantity: 2500
Subcategory: Amplifier ICs
Supply Type: Single
Technology: BiCMOS
Voltage Gain dB: 120 dB
Width: 1.63 mm