ADA4622-2ARMZ-RL Precision Amplifiers IPG20N06S4L14AATMA1 BFS17PE6327HTSA1 Semiconductors
FEATURES
Next generation of the AD820/AD822/AD824 Wide gain bandwidth product: 8 MHz typical High slew rate 23 V/µs typical (low to high) −18 V/µs typical (high to low) Low input bias current: ±10 pA maximum at TA = 25°C Low offset voltage A grade: ±0.8 mV maximum at TA = 25°C B grade: ±0.35 mV maximum at TA = 25°C Low offset voltage drift A grade: ±2 µV/°C typical, ±15 µV/°C maximum B grade: ±2 µV/°C typical, ±5 µV/°C maximum Input voltage range includes Pin V− Rail-to-rail output Electromagnetic interference rejection ratio (EMIRR) 90 dB typical at f = 1000 MHz and f = 2400 MHz Industry-standard package and pinouts
APPLICATIONS
GENERAL DESCRIPTION
Voltage noise is reduced; although the supply current remains the same as the AD820/AD822/AD824, broadband noise is reduced by 25%, and 1/f is reduced by half. DC precision in the ADA4622-1/ADA4622-2/ADA4622-4 improved from the AD820/AD822/AD824 with half the offset and a maximum thermal drift specification added to the ADA4622-1/ADA4622-2/ ADA4622-4. The common-mode rejection ratio (CMRR) is improved from the AD820/AD822/AD824 to make the ADA4622-1/ADA4622-2/ADA4622-4 more suitable when used in noninverting gain and difference amplifier configurations. The ADA4622-1/ADA4622-2/ADA4622-4 are specified for operation over the extended industrial temperature range of −40°C to +125°C, and operate from 5 V to 30 V, with specifications at +5 V, ±5 V, and ±15 V. The ADA4622-1 is available in a 5-lead SOT-23 package and an 8-lead LFCSP package. The ADA4622-2 is available in an 8-lead SOIC_N package, an 8-lead MSOP package, and an 8-lead LFCSP package. The ADA4622-4 is available in a 14-lead SOIC_N and a 16-lead, 4 × 4 mm LFCSP.
Product Category: Precision Amplifiers
ADA4622-2
2 Channel
8 MHz
20 V/us
84 dB
20 mA
2 pA
40 uV
12 nV/sqrt Hz
30 V
4.5 V