AS4687-2007
Place of Origin :
Made In China ,Australia Design
MOQ :
250 unit
Price :
11.88usd-38.88usd
Payment Terms :
TT30%deposit balance70% at sight finished products pictures
Supply Ability :
10000 pieces per month
Delivery Time :
3 days
Packaging Details :
Metal Pallet Wrapped with plastic film
Materials :
Q235 Steel
Mesh Opening :
60mm x 150mm x 4.0mm
Pipes :
OD 32 pipes
Size :
2100mm x 2400mm
Design By :
Australia
Treatment :
14 microns ,42 microns ,84 microns zinc layer
Weight :
22.00kg
type :
hot dipped galvanized
Description
Weld Mesh Temporary Fencing Panels OD 32 x 2.00mm thick 2100mm x 2400mm AS4687-2007 Standard 42 microns hdg before weld
Brackets:
They tend to reinforcethe entire temporary system and prevent it from tipping over.
Clips & pins:
They bind wire meshes tightly together, allowing easy removal and reu
Packaging & Loading
--- Feet and top clips in plastic bag
---Panel in nude or in pallet (wood or metal )
---Other special package according to customers’ requirement
Features
2. Guaranteed long-term use without rusting
3. Allow repeated use, rental, or resale
4. 100% Australian standards compliant
5. The horizontal pipes of the temporary fence are smashed flat to withstand higher loads.
Temporary fence production flow:
Description
Material hot dipped galvanized tuber steel and welded wire mesh panel
Surface treatment hot-dipped galvanized
Specification
Wire diameter 3mm, 4mm
H*L 2100x2400, 1800x2400, 2100x2900, 2100x3300mm, etc
Frame pipe O.D. 32mm (popular), 42mm, 48mm, etc
Opening Chain link mesh: 50x50, 60x60mm, etc.
Welded mesh: 75x75, 75x100, 60x150mm(popular), etc
Wall thickness 1.4mm, 1.8mm or 2mm
Clamp
suit for different outer diameter pipe
75mm center space
100mm center space
Fence base material plastic base with concrete inside
Fence base type
blow molded: 600x220x150mm
injection molded: 560x240x130mm
Extra brace frame tube 32mm, 42mm or 48mm O.D
Brace height 1.8m
Material polypropylene
Color A variety of brilliant colors are available including red, yellow, orange and blue
Thickness 2.5mm
Hole Size 25mm, 32mm, 38mm, 42mm, 48mm
Logo attachment Upon your request
Style Injection Molded Base Size: 560 x 245 x 130mm
Weight: 33kg
Blow / film Molded Base Size: 600 x 220 x 150mm
Weight:29kg
Two Part Base
Size: 600 x 220 x 100mm
Weight: 15kg
Weld Mesh Temporary Fencing Panels OD 32 x 2.00mm thick 2100mm x 2400mm AS4687-2007 Standard 42 microns hdg before weldWeld Mesh Temporary Fencing Panels OD 32 x 2.00mm thick 2100mm x 2400mm AS4687-2007 Standard 42 microns hdg before weld
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
TOPFENCE™-galvanized temporary fence
Model Number :
2100mm*2400mm*3.0mm3.8mm&4.00mm thick 1.4mm,1.3mm ,1.8mm,2.00mm
Certification :
AS4687-2007
Place of Origin :
MOQ :
250 unit
Price :
11.88usd-38.88usd
Contact Supplier