TIF900B-30
Certification :
RoHS
Place of Origin :
China
MOQ :
1000
Price :
EX Works
Payment Terms :
T/T
Delivery Time :
7-15 work days
Packaging Details :
carton package
Storage conditions :
0-30°C/60%±10R.H
Temperature range :
-40 to +150 ℃
thermal conductivity :
3 W/mK
Color :
Gray
Description
3.0W/mK thermal conductivity Thermal Absorbing Materials TIF900B-30 0.5-5/0mmT 40-60SHORE A hardness​
Company Profile
Our vast experience allows us to assist our customers best in thermal engineering field.
Applications:
Provide EMC material solutions for EMI & EMS issue for IT devices
1.1 Metal rubber absorber to conduct different microwave resonance frequency
within the property of loss energy
1.2 Noise suppressor for electric devices(Smart phones, Tablets, PCs and etc)
1.3 Receiver sensitivity improvement of PEN input (inductive coupling type)
1.4 Enhancement of NFC&WPC(PMA/WPC) function within electric devices
TIF900B-30(E).pdf
TIFTM900B-30 Series Shielding Absorbing Materials
Classification Unit Values Test Method
Color NA Gray Visual
Specific gravity g/cm3 3.2 ASTM D297
Surface resistance(min.) Ω >1 x 1012 ASTM D257
Hardness shoreA 40-60 ASTM D2240
Thermal conductivity W/mK 3.0 ASTM D5470
Temperature range °C -40 to +150 NA
Storage conditions - 0-30°C/60%±10R.H NA
Shelf life month 12 NA
Flame Rating UL 94 V-0 NA
Standard thickness mm 0.5mmT-5mmT
Standard size mm 200*400mm