Ultra Soft Heat Sink Pad for Audio & Video Components, 4.0mmT, 18 Shore 00, TIF1160-18-01US
Company Profile
TIF100-18-01US-Specification-sheet.pdf
Features
<Good thermal conductive:1.8W/mK
<Thickness:4.5mmT
<Hardness:18 Shore 00
<Colour: black
<RoHS compliant
<Fiberglass reinforced for puncture, shear and tear resistance
<High durability
Applications
<Automotive electronics
<Set top boxes
<Audio and video components
<Automotive engine control units
<Telecommunication hardware
<Handheld portable electronics
<Semiconductor automated test equipment (ATE)
<CPU
Typical Properties of TIF1180-18-01US
Product Name
TIF1180-18-01US Series
Colour
black
Construction & Compostion
Ceramic filled silicone elastomer
Specific gravity
2.5 g/cc
Thickness
4.5mmT
Hardness
18 Shore 00
Dielectric constant@1MHz
4.5 MHz
Continuos Use Temp
-40to 160℃
Dielectric Breakdown Voltage
>5500 VAC
Thermal conductivity
1.8 W/mK
Volume Resistiviyt
1.0*1012 Ohm-cm
Standard Thicknesses:
0.020" (0.51mm) 0.030" (0.76mm)
0.040" (1.02mm) 0.050" (1.27mm) 0.060" (1.52mm)
0.070" (1.78mm) 0.080" (2.03mm) 0.090" (2.29mm)
0.100" (2.54mm) 0.110" (2.79mm) 0.120" (3.05mm)
0.130" (3.30mm) 0.140" (3.56mm) 0.150" (3.81mm)
0.160" (4.06mm) 0.170" (4.32mm) 0.180" (4.57mm)
0.190" (4.83mm) 0.200" (5.08mm)