Thermal Conductive Pad 3.0 W/mK Heatsink silicone rubber Pad TIF100-30-49U
Advantage
Ziitek has independent R&D team. This team is experience, rigorous and pragmatic.
Features:
> Good thermal conductive: 3.0 W/mK
> Naturally tacky needing no further adhesive coating
> Soft and Compressible for low stress applications
> Available in varies thickness
Applications:
> Cooling components to the chassis of frame
> High speed mass storage drives
> Heat Sinking Housing at LED-lit BLU in LCD
> LED TV and LED-lit lamps
> RDRAM memory modules
> power supply
> Automotive engine control units
> Telecommunication hardware
> GPS navigation and other portable devices
> Semiconductor automated test equipment (ATE)
| Typical Properties of TIF100-30-49USeries | ||||
| Color | PINK | Visual | Composite Thickness | hermalImpedance @10psi (℃-in²/W) |
| Construction & Compostion | Ceramic filled silicone rubber | *** | 10mils / 0.254 mm | 0.55 |
| 20mils / 0.508 mm | 0.82 | |||
| Specific Gravity | 2.10 g/cc | ASTM D297 | 30mils / 0.762 mm | 1.01 |
| 40mils / 1.016 mm | 1.11 | |||
| Heat Capacity | 1 l/g-K | ASTM C351 | 50mils / 1.270 mm | 1.27 |
| 60mils / 1.524 mm | 1.45 | |||
| Hardness | 27 (Shore 00) | ASTM 2240 | 70mils / 1.778 mm | 1.61 |
| 80mils / 2.032 mm | 1.77 | |||
| Tensile Strength | 40 psi | ASTM D412 | 90mils / 2.286 mm | 1.91 |
| 100mils / 2.540 mm | 2.05 | |||
| Continuos Use Temp | -50 to 200℃ | *** | 110mils / 2.794 mm | 2.16 |
| 120mils / 3.048 mm | 2.29 | |||
| Dielectric Breakdown Voltage | >1500~>5500 VAC | ASTM D149 | 130mils / 3.302mm | 2.44 |
| 140mils / 3.556 mm | 2.56 | |||
| Dielectric Constant | 5.5 MHz | ASTM D150 | 150mils / 3.810 mm | 2.67 |
| 160mils / 4.064 mm | 2.77 | |||
| Volume Resistivity | 4.0X10" Ohm-meter | ASTM D257 | 170mils / 4.318 mm | 2.89 |
| 180mils / 4.572 mm | 2.98 | |||
| Fire rating | 94 V0 | equivalent UL | 190mils / 4.826 mm | 3.05 |
| 200mils / 5.080 mm | 3.14 | |||
| Thermal conductivity | 3.0 W/m-K | ASTM D5470 | Visua l/ ASTM D751 | ASTM D5470 |