G215HVN01.1
Certification :
ISO9001
Place of Origin :
CHINA(S03)
MOQ :
1PCS
Price :
120USD
Payment Terms :
T/T IN ADVANCE, WESTERN UNION, PAYPAL, ESCROW
Supply Ability :
600PCS
Delivery Time :
2-3 DAYS
Packaging Details :
9pcs / box 570×275×395 mm 21.5 Kgs
MODEL NUMBER :
G215HVN01.1
BRAND :
AUO
RESOLUTION :
1920X1080RGB
SIZE :
21.5INCH
CONNECTOR :
LVDS
BRIGHTNESS :
250CD/M2
TEMPERATURE :
Operating Temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 60 °C
Description
Basic Detail : Manufacturer Model Name G215HVN01.101
Panel Type a-Si TFT-LCD , LCM Another Name 97.21G01.101
Panel Size 21.5 inch Designed For
Maximum Ratings : OP Temperature 0 ~ 50 °C ST Temperature -20 ~ 60 °C
Vibration Level 1.5G (14.7 m/s²) RoHS
AUO G215HVN01.101 Optical Details
Basic Information : Luminance 250 cd/m² (Typ.) Contrast Ratio 5000 : 1 (Typ.) (Transmissive)
Good View at Symmetry Response Speed 20/5 (Typ.)(Tr/Td) (ms)
Viewing Angle 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) Operating Mode AMVA3, Normally Black, Transmissive
Color Performance : Chromaticity Wx:0.313; Wy:0.329 Support Color 16.7M (8-bit)
Color Temperature 6485K White Uniformity 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points)
1931 Color Gamlt : NTSC Ratio 72% sRGB 92% coverage
Adobe RGB 71% coverage DCI-P3 74% coverage
Rec.2020 54% coverage Remarks sRGB (Rec.709, BT.709), Rec.2020 (BT.2020)
AUO G215HVN01.101 Mechanical Details
Pixel Features : Number of Pixel 1920(RGB)×1080 [FHD] Arrangement RGB Vertical Stripe
Dot Pitch(W×H) 0.08275×0.24825 mm Pixel Pitch(W×H) 0.24825×0.24825 mm [102PPI]
Physical Size : Active Viewing 476.64(W)×268.11(H) mm Overall Dim. 495.6(W)×292.2(H) mm
Bezel Opening 479.84(W)×271.31(H) mm Overall Depth 11.68±0.5 mm
Outline Features : Form Shape Flat Rectangle Orientation Landscape type
Aspect Ratio(W:H) 16:9 Shape Style
Fixation : Side mounting holes (4-M3) on left, right bezel
Other Detail : Mass 1.95Kgs (Max.) Surface
Antiglare, Hard coating (3H
AUO G215HVN01.101 Electronics Details
Refresh Rate : 60Hz
Reverse Scan : No
Power Consumption : 18.14W (Typ.)
AUO G215HVN01.101 Lightting Details
Lamp Features: Lamp Shape 5 strings Lamp Type WLED Position Edge light type (Bottom side)
Exchange No Amount 14S5P Life 30K(Min.) (Hours)
Interface Features : Position - Physical Type Connector
Interface Detail : Brand Model Amount Pin Pitch Pin Amount Pin Assignment
E&T 3806K-F08N-03L 1 pcs 1.25 mm 8 pins
Backlight Driver : With LED Driver
Driver Electrical : Input Current 1.22A (Typ.) Input Voltage 12.0±1.2V
Consumption 14.64±1.46W