LP173WD1-TLD2
Certification :
ISO9001
Place of Origin :
JAPAN
MOQ :
1PCS
Payment Terms :
TT/PAYPAL/ESCROW/WESTERN UNION
Supply Ability :
100PCS
Delivery Time :
1-2 DAYS
Packaging Details :
STANDARD PACKING
MODEL NUMBER :
LP173WD1-TLD2
BRAND :
LG Display
SIZE :
17.3 inch
BRIGHTNESS :
200CD/M2
Lamp Type :
WLED
RESOLUTION :
1600(RGB)×900 (HD+) 106PPI
Outline Shape :
Wedge (PCBA Bent, T≥5.2mm)
TEMPERATURE RANGE :
Operating Temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 60 °C
Description
LG Display LP173WD1-TLD2 Application Features
Basic Information : Brand Model Type Model Alias
LP173WD1-TLD2 a-Si TFT-LCD , LCM LP173WD1 (TL)(D2)
Reliability : RoHS Operating Temperature Storage Temperature Vibration Resistance
0 ~ 50 °C -20 ~ 60 °C
LG Display LP173WD1-TLD2 Mechanical Features
Panel Size : 17.3 inch
Pixel Features : Resolution Pixel Arrangement Dot Pitch (W×H) Pixel Pitch (W×H)
1600(RGB)×900, HD+ RGB Vertical Stripe 0.07956×0.23868 mm 0.23868×0.23868 mm [106PPI]
Mechanical Size : Active Area (W×H) Bezel Area (W×H) Outline Dimension (W×H) Outline Depth
381.89×214.81 mm - - -
Outline Features : Form Style Aspect Ratio Orientation Shape Style
Flat Rectangle 16:9 (W : H) Landscape type Wedge (PCBA Bent, T≥5.2mm)
LG Display LP173WD1-TLD2 Optical Features
Basic Information : Brightness Operating Mode Contrast Ratio
200 cd/m² (Typ.) TN, Normally White, Transmissive 400:1 (Typ.) (Transmissive)
Viewing Angle(L/R/U/D) Viewing Direction Response Speed
Dispaly Color : Color Temperature Color Amount White color Chromaticity
- 262K (6-bit)
LG Display LP173WD1-TLD2 Electronics Features
Frame Rate : 60Hz
Reverse Scan : No
LG Display LP173WD1-TLD2 Interface Features
Signal Electrical : Current Input Voltage Input Consumption
- 3.3V (Typ.) -
Interface Features : Position Type Interface
- Connector LVDS (2 ch, 6-bit)
. FAQ:
Q1: What's the quality of your LCD Panel?
A: Various quality such as 100% New & Original OEM New, A Grade LCD, A- LCD Panel etc.
Q2: What is your return and refund policy?
Q3: How long is the lead time?
A: The lead time is about 1-3 working days after receipt of payment.
Q4: How can I get the quotation?
A: Please enquire via Skype,Email,Whatsapp or telephone. You will get reply within 24 hours.
Normally White, Transmissive LCM product, LP173WD1-TLD2 can provides 200 cd/m² display brightness 400:1 transimissive contrast ratio . Gray scale or the brightness of the sub-pixel is determined with a 6-bit gray scale signal for each dot, thus presenting a palette of 262K colors. This product adopted WLED as it's backlight systerm which was placed as Edge light type. LP173WD1-TLD2 utilizes LVDS (2 ch, 6-bit) as it's signal inputting systerm Connector with power supply voltage of 3.3V (Typ.). It's typical vertical frame rate (Fv) is 60Hz. For more latest product detail of LP173WD1-TLD2 We strongly recommend that you should refer to datasheet listed on Panelook.com or contact with LG Display or it's distributor. The above parameters are not from the datasheet, only as a reference, please use with caution!
LP173WD1-TLD2 LG Display 17.3
Send your message to this supplier
Send Now
LP173WD1-TLD2 LG Display 17.3" 1600(RGB)×900 200 cd/m² INDUSTRIAL LCD DISPLAY