N173FGE-E23
Certification :
ISO9001
Place of Origin :
JAPAN
MOQ :
1PCS
Payment Terms :
TT/PAYPAL/ESCROW/WESTERN UNION
Supply Ability :
500PCS
Delivery Time :
1-2 DAYS
Packaging Details :
STANDARD PACKING
MODEL NUMBER :
N173FGE-E23
BRAND :
INNOLUX
SIZE :
17.3 inch
BRIGHTNESS :
220CD/M2
Lamp Type :
WLED
RESOLUTION :
1600(RGB)×900 [HD+] 106PPI
VIEWING ANGLEG :
45/45/20/45 (Typ.)(CR≥10)
TEMPERATURE RANGE :
Operating Temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 60 °C
Description
Innolux N173FGE-E23 Application Details
Basic Information : Brand Model N173FGE-E23
Type LCM a-Si TFT-LCD Used For
Screen Size 17.3" Alias CMNAE0D
Environment : Storage Temp. -20 ~~ 60 °C Operating Temp. 0 ~~ 50 °C
Innolux N173FGE-E23 Mechanical Details
Pixel Features : Resolution 1600(RGB)×900, HD+ Dot Pitch(mm) 0.0796×0.2388 (H×V)
Pixel Format RGB Vertical Stripe Pixel Pitch(mm) 0.2388×0.2388 (H×V) [106PPI]
Mechanical Size : Active Area(mm) 382.08(H) × 214.92(V) Bezel Area(mm) 386.88(H) × 218.32(V)
Outline Dim.(mm) 398.1(H) × 232.8(V) Depth(mm) 5.5/5.8 (Typ./Max.)
Outline Features : Form Style Flat Rectangle Outline Shape Wedge (PCBA Bent, T≥5.2mm)
Aspect Ratio 16:9 (H:V) Orientation Landscape type
Mounting : Side mounting holes (8-M2) on left, right bezel
Other Spec : Weight 540/555g (Typ./Max.) Treatment Glare (Haze 0%), Hard coating (3H)
Innolux N173FGE-E23 Optical Details
Basic Information : Luminance(cd/m²) 220 (Typ.) Contrast Ratio 650:1 (Typ.) (Transmissive)
Viewing Angle 45/45/20/45 (Typ.)(CR≥10) Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Best View on 6 o'clock Response(ms) 3/7 (Typ.)(Tr/Td)
Color Performance : White Coordinate X:0.313; Y:0.329 Display Colors 262K (6-bit)
Color Temperature 6485K White Uniformity 1.11/1.25 (Typ./Max.)(5 points)
1931 Color Gamlt : NTSC Ratio 59% sRGB 82% coverage
Adobe RGB 62% coverage DCI-P3 62% coverage
Rec.2020 44% coverage Remarks sRGB (Rec.709, BT.709), Rec.2020 (BT.2020)
Innolux N173FGE-E23 Interface Details
Signal Electrical : Voltage Supply 3.3V (Typ.) Current Supply 450/500mA (Typ./Max.)
Consumption 1.24W (Max.)
Signal Type : eDP (1 Lane) Signal Voltage -
Interface Features : Position - Type Connector
Interface Detail : Brand Model Quantity Pins Pitch Pin Configuration
I-PEX 20455-030E-12 1 pcs 30 pins 0.5 mm EDP-30P1L-030A
Innolux N173FGE-E23 Backlight Details
Backlight Features: Shape 5 strings Type WLED Position Edge light type
Replacement - Quantity 9S5P Life Time 15K(Min.) (Hours)
Lamp Electrical : Voltage Supply 27.9±2.7V Current Supply 25mA (Typ.)
Consumption 3.49/3.83W (Typ./Max.)
Interface Features : Position - Type Included in panel signal interface
Backlight Driver : With LED Driver
Consumption 4.5W (Max.)
Innolux N173FGE-E23 Packing Details
Package Box : Quantity Weight Box Size
20 pcs / box 13.6 Kgs 490×350×320 mm (L×W×H)
FAQ:
Q1: What's the quality of your LCD Panel?
A: Various quality such as 100% New & Original OEM New, A Grade LCD, A- LCD Panel etc.
Q2: What is your return and refund policy?
Q3: How long is the lead time?
A: The lead time is about 1-3 working days after receipt of payment.
Q4: How can I get the quotation?
A: Please enquire via Skype,Email,Whatsapp or telephone. You will get reply within 24 hours.
N173FGE-E23 Innolux 17.3
Send your message to this supplier
Send Now
N173FGE-E23 Innolux 17.3" 1600(RGB)×900 220 cd/m² INDUSTRIAL LCD DISPLAY