Q101IRE-LA1
Certification :
ISO9001
Place of Origin :
JAPAN
MOQ :
1PCS
Payment Terms :
TT/PAYPAL/ESCROW/WESTERN UNION
Supply Ability :
500PCS
Delivery Time :
1-2 DAYS
Packaging Details :
STANDARD PACKING
MODEL NUMBER :
Q101IRE-LA1
BRAND :
INNOLUX
SIZE :
10.1 inch
BRIGHTNESS :
350CD/M2
Lamp Type :
WLED
RESOLUTION :
1280(RGB)×800 [WXGA] 149PPI
VIEWING ANGLEG :
80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10)
TEMPERATURE RANGE :
Operating Temperature: -10 ~ 50 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 60 °C
Description
Chimei Innolux Q101IRE-LA1 Optical Details
Basic Information : Luminance 350 cd/m² (Typ.) Contrast Ratio 800 : 1 (Typ.) (Transmissive)
Good View at Symmetry Response Speed 10/15 (Typ.)(Tr/Td) (ms)
Viewing Angle 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) Operating Mode AAS, Normally Black, Transmissive
Color Performance : Chromaticity Wx:0.310; Wy:0.330 Support Color 16.7M (8-bit)
Color Temperature 6638K White Uniformity 1.33/1.43 (Typ./Max.)(13 points)
Chimei Innolux Q101IRE-LA1 Application Details
Basic Detail : Manufacturer Model Name Q101IRE-LA1
Panel Type a-Si TFT-LCD , LCM Another Name -
Panel Size 10.1 inch Designed For
Maximum Ratings : OP Temperature -10 ~ 50 °C ST Temperature -20 ~ 60 °C
Chimei Innolux Q101IRE-LA1 Mechanical Details
Pixel Features : Number of Pixel 1280(RGB)×800 [WXGA] Arrangement RGB Vertical Stripe
Dot Pitch(W×H) 0.0565×0.1695 mm Pixel Pitch(W×H) 0.1695×0.1695 mm [149PPI]
Physical Size : Active Viewing 216.96(W)×135.6(H) mm Overall Dim. 228.6(W)×149.2(H) mm
Bezel Opening - Overall Depth 2.6/4.48 (Max.) mm
Outline Features : Form Shape Flat Rectangle Orientation Landscape type
Aspect Ratio(W:H) 16:10 Shape Style
Fixation : Without
Other Detail : Mass 160g (Max.) Surface Hard coating
Fixation : Without
Chimei Innolux Q101IRE-LA1 Interface Details
Signal Electrical : Input Current 255/348mA (Typ./Max.) Input Voltage 3.7V (Typ.)
Consumption - Signal Interface LVDS (1 ch, 8-bit)
Interface Features : Position - Physical Type Connector
Signal Interface : Brand Model Amount Pin Pitch Pin Amount Pin Assignment
STM MSAK24025P40 1 pcs 0.5 mm 40 pins
Chimei Innolux Q101IRE-LA1 Lightting Details
Lamp Features: Lamp Shape - Lamp Type WLED Position Edge light type (Bottom side)
Exchange - Amount - Life -
Interface Features : Position - Physical Type Included in panel signal interface
Backlight Driver : With LED Driver
Driver Electrical : Input Current 830/837mA (Typ./Max.) Input Voltage 3.7V (Typ.)
Chimei Innolux Q101IRE-LA1 Packing Details
Package Box : Amount Size (L×W×H) Weight
40 pcs / box 530×355×255 mm 12.6±0.63 Kgs
FAQ:
Q1: What's the quality of your LCD Panel?
A: Various quality such as 100% New & Original OEM New, A Grade LCD, A- LCD Panel etc.
Q2: What is your return and refund policy?
Q3: How long is the lead time?
A: The lead time is about 1-3 working days after receipt of payment.
Q4: How can I get the quotation?
A: Please enquire via Skype,Email,Whatsapp or telephone. You will get reply within 24 hours.
Q101IRE-LA1 Chimei Innolux 10.1
Send your message to this supplier
Send Now
Q101IRE-LA1 Chimei Innolux 10.1" 1280(RGB)×800, WXGA, 149PPI 350 cd/m² INDUSTRIAL LCD DISPLAY