AT070TN07 V.D
Certification :
ISO9001
Place of Origin :
JAPAN
MOQ :
1PCS
Payment Terms :
TT/PAYPAL/ESCROW/WESTERN UNION
Supply Ability :
500PCS
Delivery Time :
1-2 DAYS
Packaging Details :
STANDARD PACKING
MODEL NUMBER :
AT070TN07 V.D
BRAND :
INNOLUX
SIZE :
7.0"inch
RESOLUTION :
480(RGB)×234 76PPI
BRIGHTNESS :
200CD/M2
VIEWING ANGLEG :
60/60/40/60 (Typ.)(CR≥10)
TEMPERATURE RANGE :
Storage Temp.: -30 ~ 85 °C Operating Temp.: -30 ~ 85 °C
Lamp Type :
WLED
Description
Innolux AT070TN07 V.D Application Features
Basic Information : Manufacturer Panel Model Panel Type Alias
AT070TN07 V.D a-Si TFT-LCD , LCM AT070TN07 VD
Environment : RoHS State Operating Temp. Storage Temp. Vibration Level
- -30 ~ 85 °C -30 ~ 85 °C
Innolux AT070TN07 V.D Optical Features
Basic Information : Luminance (cd/m²) Viewing Angle (L/R/U/D) Response Time (ms)
200 (Typ.) 60/60/40/60 (Typ.)(CR≥10) 15/20 (Typ.)(Tr/Td)
Best View on Display Mode Contrast Ratio
6 o'clock TN, Normally White, Transmissive 300 : 1 (Typ.) (Transmissive)
Dispaly Color : Color Temperature Display Colors White Coordinate
6638K Full color X:0.310; Y:0.330
White Variation : 1.33/1.43 (Typ./Max.)(9 points
Innolux AT070TN07 V.D Mechanical Features
Panel Size : 7.0"
Pixel Features : Pixel Format Pixel Configuration Pixel Pitch (mm) Dot Pitch (mm)
480(RGB)×234 RGB Vertical Stripe 0.321×0.370 [76PPI] 0.107×0.370
Mechanical Size : Active Area (mm) Bezel Area (mm) Outline Dimension (mm) Outline Depth (mm)
154.08(H) × 86.58(V) 156.5(H) × 89.00(V) 164.9(H) × 100(V) 5.7±0.3 mm
Outline Features : Form Factor Orientation Aspect Ratio Shape Style
Flat Rectangle Landscape type 16:9 (H:V)
Mounting : Without
Other Detail : Weight Panel Cover Treatment
166g (Typ.) - Antiglare
Innolux AT070TN07 V.D Electronics Features
Reverse Scan : Yes (U/D, L/R)
Power Consumption : 0.855W (Typ.)
Innolux AT070TN07 V.D Backlight Features
Lamp Features: Type Position
Quantity
Shape Life(Hours) Lamp Exchange
WLED Edge light type 3S4P Array 20K(Min.) -
WLED Electrical : Voltage Supply Current Supply Power
8.4/9.3/10.5V (Min./Typ./Max.) 80±8mA 0.744W (Typ.)
Interface Features : Position Backlight Driver Type
- No Connector
Interface Detail : Brand Model Pin Pitch Pin Amount Quantity Configuration
JST BHSR-02VS-1 3.5 mm 2 pins 1 pcs BLE-2PINS-AC
Innolux AT070TN07 V.D Interface Features
Panel Driving Electrical : Voltage Supply Current Supply Power
(3.3/5.0)/5.0/15.0/-10.0V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL) (NA/3.0)/17/0.2/0.8mA (Typ.)(ICC/IDD/IGH/IGL) 111mW (Typ.)
Interface Features : Position Signal Type
- TFT Specific Analog RGB FPC
FPC Detail : Brand Model Pin Pitch Pin Amount Quantity Configuration
0.5 mm 26 pins 1 pcs
Innolux AT070TN07 V.D Packing Features
Package Box : Quantity Weight Box Size
50 pcs / box 10.759±5% Kgs 530×355×255 mm (L×W×H)
FAQ:
Q1: What's the quality of your LCD Panel?
A: Various quality such as 100% New & Original OEM New, A Grade LCD, A- LCD Panel etc.
Q2: What is your return and refund policy?
Q3: How long is the lead time?
A: The lead time is about 1-3 working days after receipt of payment.
Q4: How can I get the quotation?
A: Please enquire via Skype,Email,Whatsapp or telephone. You will get reply within 24 hours.
AT070TN07 V.D Innolux 7.0
Send your message to this supplier
Send Now
AT070TN07 V.D Innolux 7.0" 480(RGB)×234 200 cd/m² INDUSTRIAL LCD DISPLAY