LS055T1SX01A
Certification :
ISO9001
Place of Origin :
JAPAN
MOQ :
1PCS
Payment Terms :
TT/PAYPAL/WESTERN UNION/ESCROW
Supply Ability :
2000PCS
Delivery Time :
1-2 DAYS
Packaging Details :
120 pcs / box 7.5 Kgs 580×365×187 mm
Size :
5.5 inch
Type :
CG-Silicon , LCM
BRIGHTNESS :
500 cd/m² (Typ.)
RESOLUTION :
1080(RGB)×1920
Touch Panel :
Without
Viewing Angle :
80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) Left / Right / Up / Down
Operating Temperature :
-20 ~ 60 °C
Storage Temperature :
-30 ~ 70 °C
Description
LS055 Series LS055T1SX01A LS055T1SX01 LS055T3SX05
Sharp LS055T1SX01A Application Details
Basic Info : Panel Brand SHARP Panel Model LS055T1SX01A
Diagonal Size 5.5" Application
Panel Type CG-Silicon , LCM Model Alias -
Reliability : Operating Temp. -20 ~ 60 °C Storage Temp. -30 ~ 70 °C
RoHS State Vibration Rating -
Sharp LS055T1SX01A Optical Details
Basic Information : Brightness 500 cd/m² (Typ.) Contrast Ratio 1000:1 (Typ.) (Transmissive)
Viewing Angle 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) Optical Mode New Mode2, Normally Black, Transmissive
Viewing Direction Symmetry Response Time -
Color Performance : Chromaticity Wx:0.290; Wy:0.310 Color Numbers 16.7M (8-bit)
Color Temperature 8266K White Uniformity 1.43 (Max.)(9 points)
1931 Color Gamlt : NTSC Ratio 69% sRGB 96% coverage
Adobe RGB 71% coverage DCI-P3 71% coverage
Rec.2020 51% coverage Remarks sRGB (Rec.709, BT.709), Rec.2020 (BT.2020)
Sharp LS055T1SX01A Backlight Details
Back-light Features: Lamp Shape 2 strings Lamp Type WLED Life Time -
Replacement - Amount - Position Edge light type
Interface Features : Type Included in panel signal interface Position - Lamp Driver No
Sharp LS055T1SX01A Mechanical Details
Pixel Features : Pixel Format 1080(RGB)×1920 [FHD] Dot Pitch 0.0213×0.0639 mm (H×V)
Configuration RGB Vertical Stripe Pixel Pitch 0.0639×0.0639 mm (H×V) [397PPI]
Mechanical Size : Display Area 69.012×122.688 mm (H×V) Bezel Area 70.01×123.688 mm (H×V)
Outline Dim. 71.72×130.4 mm (H×V) Outline Depth 1.66±0.15 mm
Outline Features : Form Factor Flat Rectangle Orientation Portrait type
Aspect Ratio 9:16 (H:V) Shape Style
Other Features : Weight 25.0g (Typ.) Surface Clear
Sharp LS055T1SX01A Electronics Details
Frame Frequency : 60Hz
Reverse Scan : No
D-IC Detail : Built-in R63311
Sharp LS055T1SX01A Interface Details
Signal Systerm : MIPI (4 data lanes) Logic Voltage -
Interface Features : Type Connector Position -
Connector Detail : Brand Model Pin Pitch Pins Amount Configuration
Panasonic AXT630124 0.4 mm 30 pins 1 pcs
Sharp LS055T1SX01A Carton Details
Package Carton : Amount Net Weight Carton Size (L×W×H)
LS055T1SX01A    Sharp TFT LCD Display  5.5 inch  1080(RGB)×1920  Hight Brightness
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
SHARP
Model Number :
LS055T1SX01A
Certification :
ISO9001
Place of Origin :
JAPAN
MOQ :
1PCS
Payment Terms :
TT/PAYPAL/WESTERN UNION/ESCROW
Contact Supplier