LB064V02-TD01
Certification :
ISO9001
Place of Origin :
NL
MOQ :
1PCS
Price :
40USD
Payment Terms :
T/T IN ADVANCE, WESTERN UNION, PAYPAL, ESCROW
Supply Ability :
1000PCS
Delivery Time :
3 DAY
Packaging Details :
Package Box :20 pcs / box Box Size:325×281×331 mm (L×W×H)
Size :
6.4 Inch
Resolution :
Luminance :
250 cd/m² (Typ.)
View Direction :
6 o'clock
Viewing Angle :
65/65/50/60 (Typ.)(CR≥10)
Support Color :
262K 45% NTSC
Interface Type :
CMOS/TTL (1 ch, 6-bit) , 30 pins Connector
Operating Mode :
TN, Normally White, Transmissive
Light Source :
CCFL [1 pcs] , 20K hours , W/O Driver
Environment :
Operating Temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 60 °C
Description
6.4 Inch a-Si TFT-LCD LB064V02-TD01 45% NTSC Designed For Industrial
1. Main Information:
LB064V02-TD01 (Alias: LB064V02 (TD)(01)) is a 6.4 inch diagonal a-Si TFT-LCD display panel product, with an integral CCFL backlight system, without backlight driver, without touch screen. It features an operating temperature range of 0 ~ 50°C , a storage temperature range of -20 ~ 60°C .
2. LCD LB064V02-TD01 Mechanical Details:
Pixel Features : Pixel Format 640(RGB)×480 [VGA] Dot Pitch 0.068×0.204 mm (H×V)
Configuration RGB Vertical Stripe Pixel Pitch 0.204×0.204 mm (H×V) [124PPI]
Mechanical Size : Display Area 130.56×97.92 mm (H×V) Bezel Area 133.8×101.1 mm (H×V)
Outline Dim. 145.5×111.5 mm (H×V) Outline Depth 6.0±0.3 mm
Outline Features : Form Factor Flat Rectangle Orientation Landscape type
Aspect Ratio 4:3 (H:V) Shape Style -
Holes & Brackets : Side mounting holes (4-M2)
Other Features : Weight 130/140g (Typ./Max.) Surface Antiglare, Hard coating (3H)
3. LCD LB064V02-TD01 Optical Details:
Basic Information : Brightness 250 cd/m² (Typ.) Contrast Ratio 400:1 (Typ.) (Transmissive)
Viewing Angle 65/65/50/60 (Typ.)(CR≥10) Optical Mode TN, Normally White, Transmissive
Viewing Direction 6 o'clock Response Time 10/15 (Typ.)(Tr/Td) (ms)
Color Performance : Chromaticity Wx:0.313; Wy:0.329 Color Numbers 262K (6-bit)
Color Temperature 6485K White Uniformity 1.25/1.40 (Typ./Max.)(5 points)
1931 Color Gamlt : NTSC Ratio 45% sRGB 62% coverage
Adobe RGB 47% coverage DCI-P3 46% coverage
Rec.2020 33% coverage Remarks sRGB (Rec.709, BT.709), Rec.2020 (BT.2020)
4. LCD LB064V02-TD01 Backlight Details:
Back-light Features: Lamp Shape - Lamp Type CCFL Life Time 20K(Min.) (Hours)
Replacement - Amount 1 pcs Position Edge light type (Bottom side)
Lamp Electrical : Voltage Input 340V (Typ.) Current Input 6.0mA (Typ.)
Frequency 40/60/80KHz (Min./Typ./Max.) Kick-off Voltage -
Consumption 2.04W (Typ.)
Interface Features : Type Connector Position - Lamp Driver No
Interface Detail : Brand Model Pin Pitch Pins Amount Configuration
JST BHSR-02VS-1 3.5 mm 2 pins 1 pcs BLL-2PINS-HL
5. FAQ:
Q1: What's the quality of your LCD Panel?
A: Various quality such as 100% New & Original OEM New, A Grade LCD, A- LCD Panel etc.
Q2: What is your return and refund policy?
Q3: How long is the lead time?
A: The lead time is about 1-3 working days after receipt of payment.
Q4: How can I get the quotation?
A: Please enquire via Skype,Email,Whatsapp or telephone. You will get reply within 24 hours.
LB064V02-TD01 6.4 inch 640×480 250 cd/m² Viewing Angle 65/65/50/60 TFT-LCD, LCM
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
LG.Philips LCD
Model Number :
LB064V02-TD01
Certification :
ISO9001
Place of Origin :
NL
MOQ :
1PCS
Price :
40USD
Contact Supplier