HM150X01-102
Certification :
ISO9001
Place of Origin :
Japan
MOQ :
1PCS
Payment Terms :
T/T IN ADVANCE, WESTERN UNION, PAYPAL, ESCROW
Supply Ability :
1000PCS
Delivery Time :
1 DAY
Packaging Details :
With Origianl Factory Package
Size :
15 Inch
Resolution :
Brightness :
350 cd/m² (Typ.)
Viewing Angle :
80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10)
Display Colors :
262K/16.2M 60% NTSC
Signal Interface :
LVDS (1 ch, 6/8-bit) , 20 pins Connector
Contrast Ratio :
700:1 (Typ.) (TM)
Lamp Type :
7S4P WLED , 50K hours , With LED Driver
Environment :
Operating Temp.: -20 ~ 70 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 80 °C
Description
15 Inch Upside I/F TFT LCD Panel HM150X01-102 With LED Driver Use For Medical
1. Main Information:
BOE Technology Group Co., Ltd.HM150X01-102 is a 15.0 inch diagonal a-Si TFT-LCD display panel product, with an integral WLED backlight system, With LED Driver , without touch screen. It features an operating temperature range of -20 ~ 70°C , a storage temperature range of -20 ~ 80°C , and the maximal vibration level of 1.5G (14.7 m/s²).
2. BOE HM150X01-102 Mechanical Details:
Pixel Features : Resolution 1024(RGB)×768, XGA Dot Pitch(mm) 0.099×0.297 (H×V)
Pixel Format RGB Vertical Stripe Pixel Pitch(mm) 0.297×0.297 (H×V) [85PPI]
Mechanical Size : Active Area(mm) 304.128(H) × 228.096(V) Bezel Area(mm) 307.4(H) × 231.3(V)
Outline Dim.(mm) 326.5(H) × 253.5(V) Depth(mm) 11.3/11.9 (Typ./Max.)
Outline Features : Form Style Flat Rectangle Outline Shape -
Aspect Ratio 4:3 (H:V) Orientation Landscape type
Mounting : Side mounting holes (4-M3) on left, right bezel
Other Spec Weight 1.04Kgs (Typ.) Treatment Antiglare (Haze 25%), Hard coating (3H)
3. BOE HM150X01-102 Mechanical Details:
4. BOE HM150X01-102 Backlight Details:
Backlight Features: Shape 4 strings Type WLED Position Edge light type (Bottom side)
Replacement - Quantity 7S4P Life Time 50K(Typ.) (Hours)
Lamp Electrical : Voltage Supply 24.3/27.0/29.7V (Min./Typ./Max.) Current Supply 180mA (Typ.)
Interface Features : Position - Type Connector
Interface Detail : Brand Model Quantity Pins Pitch Pin Configuration
E&T 3808K-F05N-03L 1 pcs 5 pins 1.25 mm
Backlight Driver : With LED Driver
Driver Electrical : Voltage Supply 10.8/12.0/12.6V (Min./Typ./Max.) Current Supply TBD
Consumption TBD
5. FAQ:
Q1: What's the quality of your LCD Panel?
A: Various quality such as 100% New & Original OEM New, A Grade LCD, A- LCD Panel etc.