HR270WU1-200
Certification :
ISO9001
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
1PCS
Payment Terms :
TT/PAYPAL/WESTERN UNION/ESCROWS
Delivery Time :
1-2DAYS
Packaging Details :
STANDARD PACKING
Brand :
BOE
Diagonal Size :
27.0"
Resolution :
1920(RGB)×1080, FHD 81PPI
Brightness :
725 cd/m²
Viewing Angle :
89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Environment :
Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C
Description
BOE HR270WU1-200 Application Details
Basic Detail : Manufacturer Model Name HR270WU1-200
Panel Type a-Si TFT-LCD , LCM Another Name -
Panel Size 27.0 inch Designed For
Maximum Ratings : OP Temperature 0 ~ 50 °C ST Temperature -20 ~ 60 °C
Vibration Level 1.5G (14.7 m/s²)
BOE HR270WU1-200 Mechanical Details
Pixel Features : Number of Pixel 1920(RGB)×1080 [FHD] Arrangement RGB Vertical Stripe
Dot Pitch(W×H) 0.1038×0.3114 mm Pixel Pitch(W×H) 0.3114×0.3114 mm [81PPI]
Physical Size : Active Viewing 597.888(W)×336.312(H) mm Overall Dim. 630(W)×368.2(H) mm
Bezel Opening 603.9(W)×342.3(H) mm Overall Depth 10.3/15.7 (Typ./Max.) mm
Outline Features : Form Shape Flat Rectangle Orientation Landscape type
Aspect Ratio(W:H) 16:9 Shape Style Normal bezel
Fixation : Side mounting holes (4-M3) on left, right bezel
Other Detail : Mass 3.00Kgs (Typ.) Surface Antiglare (Haze 25%), Hard coating (3H)
BOE HR270WU1-200 Optical Details
Basic Information : Luminance 725 cd/m² (Typ.) Contrast Ratio 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive)
Good View at Symmetry Response Speed 14 (Typ.)(G to G) (ms)
Viewing Angle 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) Operating Mode ADS, Normally Black, Transmissive
Color Performance : Chromaticity Wx:0.313; Wy:0.329 Support Color 1.07B (10-bit)
Color Temperature 6485K White Uniformity 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points)
1931 Color Gamut : NTSC Ratio 75% sRGB 100% coverage
Adobe RGB 77% coverage DCI-P3 78% coverage
Rec.2020 56% coverage Remarks sRGB (Rec.709, BT.709), Rec.2020 (BT.2020)
Dispaly Performance : Outdoor Visibility Sunlight Readable Transmissivity
BOE HR270WU1-200 Interface Details
Signal Electrical : Input Current 1.3/1.6A (Typ./Max.) Input Voltage 5.0V (Typ.)
Consumption 6.5/8.0W (Typ./Max.) Signal Interface LVDS (2 ch, 10-bit)
Interface Features : Position Physical Type Connector
Signal Interface : Brand Model Amount Pin Pitch Pin Amount Pin Assignment
UJU IS050-C51B-C39-S 1 pcs 0.5 mm 51 pins
BOE HR270WU1-200 Lightting Details
Lamp Features: Lamp Shape 4 strings × 2CN Lamp Type WLED Position Edge light type (Top and Bottom)
Exchange - Amount 14S4P×2CN Life 30K(Min.) (Hours)
Lamp Electrical : Input Current 120mA (Typ.) Input Voltage 44.8/47.6V (Typ./Max.)
Consumption 43.0/45.7W (Typ./Max.)
Interface Detail : Brand Model Amount Pin Pitch Pin Amount Pin Assignment
E&T 3707K-Q06N-08L 2 pcs 1.0 mm 6 pins BLE-6PINS-CCAACC
Backlight Driver : No
whose pixels are arranged in RGB Vertical Stripe. As for mechanical detail, it features active area of 597.888(W)×336.312(H) mm, outline size of 630(W)×368.2(H)×15.7(D) mm, viewing area size of 603.9(W)×342.3(H) mm, with surface treament of Antiglare (Haze 25%), Hard coating (3H), net weight of 3.00Kgs (Typ.). As a ADS, Normally Black, Transmissive LCM product, HR270WU1-200 can provides 725 cd/m² display brightness 1000:1 transimissive contrast ratio, 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) viewing angle, best view direction on Symmetry , and response time of 14 (Typ.)(G to G) ms. Gray scale or the brightness of the sub-pixel is determined with a 10-bit gray scale signal for each dot, thus presenting a palette of 1.07B colors, also with performance of color gamut 100% (sRGB). This product adopted 14S4P×2CN WLED as it's backlight systerm which was placed as Edge light type (Top and Bottom) and have a working life time of 30K hours, external backlight driver is additionally needed. HR270WU1-200 utilizes LVDS (2 ch, 10-bit) as it's signal inputting systerm, which connected by 51 pins Connector with power supply voltage of 5.0V (Typ.).
HR270WU1-200 BOE 27.0
Send your message to this supplier
Send Now
HR270WU1-200 BOE 27.0" 1920(RGB)×1080, 725 cd/m² INDUSTRIAL LCD DISPLAY