Meanwell Rectifier Module NMP650 NMP1K2 NMS-240-5/12/24/48 NMS-240-24 650W 1200W Power SupplyMeanwell Rectifier Module NMP650 NMP1K2 NMS-240-24 650W 1200W Power Supply
Mean Well Rectifier Module NMP650 NMP1K2 650W Rectifier Module
Wattage :
650W/1200W
Features :
Medical (2x MOPP) ITE safety approvals
Suitable for BF application with appropriate system consideration (Touch current < 100uA/264VAC)
1U low profile
Cooling by thermostatically controlled fan with fan alarm function
5 years warranty
Model
NMP650 NMP1K2
Technical
MODEL NMP650 (4 Slots) NMP1K2 (6 Slots)
INPUT
VOLTAGE RANGE Note.6 90 ~ 264VAC 120 ~370VDC
FREQUENCY RANGE 47 ~ 63Hz
POWER FACTOR PF>0.95/230VAC PF>0.98/115VAC at full load
EFFICIENCY(Typ.) Note.4
91%, full case load with H / K module at nominal 24V / 48V only 90.5%, full case load with H / K module at nominal 24V / 48V only
88.5%, full case load with each type of module at nominal voltage
AC CURRENT 3.5A/230VAC 7.5A/115VAC 6.7A/230VAC 13.5A/115VAC
INRUSH CURRENT 40A/230VAC 25A/115VAC 40A/230VAC 25A/115VAC
LEAKAGE CURRENT Earth leakage current <400uA / 264VAC, Touch current <100uA/264VAC
OUTPUT TOTAL OUTPUT POWER 650W max. 1200W max.
FUNCTION
REMOTE CONTROL RC+/RC-: Short, Power ON RC+/RC-: Open, Power OFF
ALARM SIGNAL TTL signal output for over temperature alarm. Please refer to the Function Manual.
AUXILIARY POWER(AUX) 5V @ 1.5A ; tolerance ±10%; ripple: 50mVp-p (max.) 5V @ 2A; tolerance ±10%; ripple: 50mVp-p(max.)
ENVIRONMENT
WORKING TEMP. -30 ~ +70℃ (Derate at 50℃, refer to "Derating Curve")
WORKING HUMIDITY 20 ~ 90% RH non-condensing
STORAGE TEMP., HUMIDITY -40 ~ +85℃, 10 ~ 95% RH non-condensing
TEMP. COEFFICIENT ±0.03%/℃ (0 ~ 50℃)
VIBRATION 10~500Hz, 2G 10min./1 cycle, 60 min. each along X, Y, Z axes.