T-MR80E-2250
MOQ :
1 set
Price :
RFQ
Payment Terms :
L/C, T/T
Supply Ability :
10000 sets per year
Delivery Time :
2-4 weeks
Packaging Details :
wooden box, L*W*H 1600*1200*1100, 7 sets in 20' container
Color :
Grey
Max. payload on wrist :
80 kg
Reach :
2250 mm
Repeatability :
±0.08 mm
Type :
Articulated
Controlled axes :
6 Axes
Robot weight :
678 kg
Cabinet weight :
100 kg
Robot IP grade :
J1/J2 IP56 and J3/J4/J5/J6 IP67
Drive mode :
AC servo drive
Installation :
Ground, Wall hanging, Tilt, Upside down
Customized :
Negotiable
Description
General Industrial Robots In Loading Spraying Handling Cutting Grinding T-MR80E-2250 With 80kg Payload And 2250mm Reach
Robot Highlights
Higher Precision
Higher Speed
Higher Protection Level(IP67)
Better Price Performance
Robot Applications
It can be used in In loading and uploading, spraying, handling, cutting, grinding etc.
Robot Industries
Robot Specifications
Model : T-MB60E-2680
Axis 6 Motion radius 2250 MM
Payload 80KG IP level J1/J2 IP56 (J3/J4/J5/J6 IP67)
Repeatability ±0.08 mm Power capacity 19 KVA
Installation method
Moving range&speed
1S
2L
3U
4R
5B
6T
speed
speed
216°/s
150°/s
175°/s
378°/s
286°/s
370°/s
Range ±165°
Range +90°~-120°
Range +140°~-70°
Range ±190°
Range ±360°
Installation environment
Temperature 0-45°CT Humidity 20~80%RH (no condensation);
Vibration acceleration 4.9m/S² (0.5G) or less;
Altitude 1000m or less;
No ignition, corrosive gases, liquids, no splashing water, and less oil, dust;
Away from electromagnetic sources;
Away from magnetic field.
Input/Output Signals
Standard 16 I / 16O 24VDC
Robot mass Application Scenarios
678 KG Loading and uploading, spraying, handling, cutting. grinding
Axis 4R(N.m) Axis 5S(N.m)
Axis 6T(N.m) Built-in air duct
130 Φ10
Installation method
Technical Specification Of Robot Control Cabinet
Overall dimension
850 (W)*550 (D)*920 (H) mm (including protrusions)
Rough quality Cooling method
170KG Direct cooling
Power specifications
AC380V 50/60HZ
Grounding Input/Output signal
Industrial grounding (special grounding with a grounding resistance of 100Ω or less) General purpose signals: 16 inputs, 16 outputs (16 in 16 out)
Position control method Memory capacity
Serial communication mode EtherCAT.TCP/IP JOB: 200,000 steps, 10,000 robot commands (200M total)
LAN(Host link) Control mode
Ethercat (1) TCP/IP (1) Software servo (position control)
Ambient temperature Driver unit
I/F Serial port I/F
RS485(1X)RS422(1X)RS232(1X)CAN接口 (1X) USB(1X)
Relative humidity Vibrate
1 0%~90%(No condensation) 0. 5G or less
Altitudes
Other
Teaching pendant specification of robot
Overall dimensions Gross weight
280(L)mm 220(W)mm 120(H)mm 0.6KG
Material Reinforced plastics Display screen 8-inch color LED, touch screen 640 * 480 pixels
Protection IP IP54 Cable Length Standard 5m, option 15m
Manipulator button
Robot Loading Curve
General Industrial Robots In Loading Spraying Handling Cutting Grinding T-MR80E-2250 With 60kg Payload And 2680mm Reach
Robot External Dimensions And Range Of Motion
Robot End Flange Installation Size
Robot Base Installation Size
Packing mode
In wooden box for maritime transport
Robot Case Reference
FAQ About Robot
3.Question:【Warranty】how about your warranty
4.Question:【Payment】how about the payment if we place orders to you .
5.Question:[Customization] Do you provide any possible customized service .
Contact
Fengor_Hu (Mr)
Executive Director
MP:+86-15665538866 (whatsapp)
MP: +86-18356576525(wechat )
Skype: hufengguang1980
Email: hufengguang@techflyrobot.com
Anhui Techfly robotics technology Co., Ltd
www.techflyrobot.com
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
TECHFLY
Model Number :
T-MR80E-2250
MOQ :
1 set
Price :
RFQ
Payment Terms :
L/C, T/T
Contact Supplier