T-MB35-1870
Max. payload on wrist :
35 kg
Reach :
1870 mm
Repeatability :
±0.03 mm
Robot weight :
260kg
Installation :
Ground, Standing, Upside down
Description
General Industrial Robots In Loading Spraying Handling Cutting Model T-MB35-1870 With 35kg Payload And 1870mm Reach
Robot Specifications
Model : T-MB35-1870
Axis 6 Motion radius 1870 MM
Payload 35KG IP level J1/J2 IP54(J3/J4/J5/J6 IP67)
Repeatability ±0.03mm Power capacity 8 KVA
Installation method
Ground, Standing, Upside down
speed
202°/s
211°/s
234°/s
470°/s
405°/s
535°/s
Range ±180°
Range +98°~-160°
Range +200°~-80°
Range ±200°
Range ±360°
Installation environment
Temperature 0-45°CT Humidity 20~80%RH (no condensation);
Input/Output Signals
Standard 16 I / 16O 24VDC
Robot mass Application Scenarios
260 KG Loading and uploading, spraying, handling, cutting
Axis 4R(N.m) Axis 5S(N.m)
80 80
Axis 6T(N.m) Built-in air duct
50 Φ10
Installation method
FLoor, Wall mounting, tilt mounting, upside down
Technical Specification Of Robot Control Cabinet
Overall dimension
700 (W)* 525 (D)* 710 (H) mm (including protrusions)
Rough quality Cooling method
100KG Direct cooling
Grounding Input/Output signal
Industrial grounding (special grounding with a grounding resistance of 100Ω or less) General purpose signals: 16 inputs, 16 outputs (16 in 16 out)
Relative humidity Vibrate
10%~90%(No condensation) 0. 5G or less
Robot Loading Curve
Robot External Dimensions And Range Of Motion
Robot End Flange Installation Size
Robot Base Installation Size
Send Now
Model Number :
T-MB35-1870
Contact Supplier