T-MR10-1440
Place of Origin :
China
MOQ :
1
Price :
RFQ
Payment Terms :
T/T, L/C
Supply Ability :
20000 sets per year
Delivery Time :
4-6 weeks
Packaging Details :
Wooden box, L*W*H 2340*1090*1640mm , 5 sets in 20' container
Color :
Gray
Payload :
10kg
Reach :
1440mm
Robot body weight :
170kg
Cabinet weight :
50kg
Repeatability :
±0.05 mm
IP Grade :
IP54 / IP67(Wrist)
Installation :
Floor, Upside-down, Wall
Rated voltage :
Single/Three-phase AC220V±10%
Welding application :
Welding special version(MAG/MIG/TIG/Laser/Al/SS/CS
Customized :
Negotiable
Description
Highlights
Applications
It can be used in Arc welding applications.
Industries
Suitable for metal parts,auto parts, steel structure and other industries.
Specifications
Model: MR10-1440
Axis 6-axis
Motion radius 1440mm
Payload 10 KG
Protection class J1,J2(IP56),J3,J4,J5,J6(IP67)
Installation type Floor type/frame type/ceiling type
Power capacity 4.5KVA
Input/output signals Standard 16in/16 out,24VDC
Robot mass 210KG
Repeatability ±0.05mm
Applications Welding special version(MAG/MIG/TIG/Laser/Al/SS/CS
Axis 4 R(N.m) 103.5
Axis 5 B(N.m) 51.84
Axis 6T(N.m) 32.64
Built-in air duct φ10
Use environment Temperature0-45℃,Humidity20~80%RH,no condensing,Vibration
Below4.9m/S²(0.5G),Altitude Below 1000m
less oil,less dust,far away from electromagnetic,sources and magnetic fields
Motion Parameters: Axis Range Of Motion Movement Speed
Axis 1S ±160° 285°/s
Axis 2L +80°to-145 247°/s
Axis 3U +145°to-75° 285°/s
Axis 4R ±190° 392°/s
Axis 5B +50°to-210° 272°/s
Axis 6T ±220 1353°/s
WELDING MACHINE / POWER OPTIONS
Welding
power supply
350L 350Pro 500P MIG500RP
Characteristic Ultra-low splash and fast
spot welding
Ultra-low splash,constant
penetration,ultra-short arc puls
Single pulse,short arc pulse,
deep penetration pulse
Ultra high frequency,single pulse,
double pulse,short arc pulse
large penetration
contour
drawing
Rated input
voltage/
frequency
Three-phase 380±10%/50HZ
Output current 60 A~350 A 60 A~350 A 60 A~500 A 60 A~500 A
Output voltage 17V~31.5V 17V~31.5V 17V~39V 17V~39V
Transient
load rate
60% 60% 100% 100%
Technological
advantage
1.Can realize 1~3mm carbon
steel ultra-low splash welding
welding splash reduction by
60%;
2.Reduce 10%~20%heat
input,welding sheet is easy to
control small deformation
1.Welding splash minimal
welding joint forming
beautitul;
2.More optimized arc
initiation,arc retraction ang
ball removal functions;
3.Built-in welding expert
database,automatic
intelligent parameter
combination
1.With contact sensing
function,it is convenient for
people to complete the
locating operation of the
standard high-voltage
locating
2.Welding parameters can be
transmitted to the robot in
real time,and the robot arc
tracking function is more
stable;
3.One-pulse and one-drop
drop transition,welding
without splash.
1.0ne-pulse and one-drop
control technology to realize
splash-free welding
2.Full digital system
Continuous and stabl
welding quality
3.Adjustable arc
starting/closing parameters
high welding quality
Applicable
material
Carbon steel,ordinary low
alloy steel,galvanized sheet
Carbon steel,ordinary low alloy
steel,galvanized sheet
stainless steel
steel,galvanized sheet,
stainless steel
Aluminum alloy,carbon steel,
ordinary low alloy steel,
galvanized sheet,stainless steel
Applicable
diameter
of welding
wire
中0.8/1.0/1.2 φ0.8/1.0/1.2 φ0.8/1.0/1.2/1.6 φ0.8/1.0/1.2/1.6
Appearance
size
660×320×560mm 635×320×630mm 660×320×560mm 660×320×560mm