T-MB280-2650
Max. payload on wrist :
280 kg
Reach :
2650 mm
Repeatability :
±0.06 mm
Robot weight :
1240 kg
Installation :
Ground
Description
General Industrial Robots In Loading Spraying Handling Cutting Model T-MB280-2650 With 280kg Payload And 2650mm Reach
Robot Specifications
Model : T-MB280-2650
Axis 6 Motion radius 2650MM
Payload 280 KG IP level J1/J2 IP54(J3/J4/J5/J6 IP67)
Repeatability ±0.06 mm Power capacity 25 KVA
Installation method
Ground
speed
120°/s
110°/s
115°/s
190°/s
150°/s
220°/s
Range ±180°
Range +60°~ -80°
Range +95°~ -80°
Range ±210°
Range ±125°
Range ±360°
Installation environment
Temperature 0-45°CT Humidity 20~80%RH (no condensation);
Input/Output Signals
Standard 16 I / 16O 24VDC
Robot mass Application Scenarios
1240KG Loading and uploading, spraying, handling, cutting
Axis 4R(N.m) Axis 5S(N.m)
Axis 6T(N.m) Built-in air duct
752 Φ10
Installation method
FLoor
Technical Specification Of Robot Control Cabinet
Overall dimension
873 (W)*600 (D)*940 (H) mm (including protrusions)
Rough quality Cooling method
170KG Direct cooling
Grounding Input/Output signal
Industrial grounding (special grounding with a grounding resistance of 100Ω or less) General purpose signals: 16 inputs, 16 outputs (16 in 16 out)
Relative humidity Vibrate
1 0%~90%(No condensation) 0. 5G or less
Robot Loading Curve
Robot External Dimensions And Range Of Motion
Robot End Flange Installation Size
Robot Base Installation Size
Send Now
Model Number :
T-MB280-2650
Contact Supplier