ICR14500-3.7V-800mAh-PCM Battery
  • Product Specification
No.
Item
General Parameter
Remark
1
Rated Capacity
Typical
800mAh
Standard discharge(0.2C5A) after Standard charge
Minimum
750mAh
2
Nominal Voltage
3.7V
Mean Operation Voltage
3
Voltage at end of
Discharge
3.0V
Discharge Cut-off Voltage
4
Charging Voltage
4.2±0.03V
5
Internal Impedance
≤100mΩ
Internal resistance measured at AC 1KHZ after 50% charge
Weight
23±1g
7
Standard charge
Constant Current 0.2C5A
Constant Voltage 4.2V
0.01 C5A cut-off
8
Standard discharge
Constant current 0.2C5A
end voltage 3.0V
9
Maximum Continuous Charge Current
0.5C400mA
10
Maximum Continuous Discharge Current
1 C5A800mAh
11
Operation Temperature Range
Charge: 0~45℃
60±25%R.H.
Bare Cell
Discharge: -20~60℃
12
Storage Temperature Range
Less than 1 year: -20~25℃
60±25%R.H.
at the shipment state
less than 3 months: -20~40℃
Less than 7 day : -20~65℃
13
Pack Dimension
High:50.5±0.5mm
Diameter: 16.5±0.5 mm