Flat INR21700 12S5P 44.4V 20Ah Lithium Ion Battery Pack For Electric Scooter Can Support 170A(10S) Peak Current
Feature:
1. P42A INR21700 12S5P,can support large working current
2. Application for Electric Scooter.
3. The thickness not exceed 60mm,it is very thin.
No. Items Specifications
Remark
1
Capacity for assembled cell
discharging by 0.2C
≥20Ah
Standard discharging method
2
Battery Voltage
≥40.8V
Delivery voltage, Within 10 days from Factory
Standard charge condition
Charge with 0.2C constant current and 50.4Vconstant voltage, charge to 50.4V,continue charging till current declineto ≤0.01C
Charge voltage:50.4V±0.02V
Charge current:0.2C
4
Maximum charge current
10A
For continuous charging mod
5
Maximum discharge current
10A
For continuous discharge mod
6 Peak current 170A 10S
7
Standard discharging method
0.2C constant current discharge to 30V,
8
Weigh
4KG
Picture
Flat INR21700 12S5P 44.4V 20Ah Lithium Ion Battery Pack For Electric ScooterFlat INR21700 12S5P 44.4V 20Ah Lithium Ion Battery Pack For Electric ScooterFlat INR21700 12S5P 44.4V 20Ah Lithium Ion Battery Pack For Electric ScooterFlat INR21700 12S5P 44.4V 20Ah Lithium Ion Battery Pack For Electric Scooter
Prohibition short circuit:
or explosion, that are very dangerous.
The LIP tabs may be easily short-circuited by putting them on conductive surface.
Such outer short circuit may lead to heat generation and damage of the cell.
Send your message to this supplier
Send Now
Flat INR21700 12S5P 44.4V 20Ah Lithium Ion Battery Pack For Electric Scooter
Ask Latest Price
Brand Name :
Sunland
Model Number :
INM44-200E2-21
Certification :
MSDS REACH ROHS UN38.3
Place of Origin :
GUANGZHOU
MOQ :
100PCS
Price :
Contact Supplier