DC12V/24V AC110/230V Milky Diffuser Anti-UV JacketLED Neon
Brightness Low Voltage waterproof Flexible RGB Led neon lighting 12V 4.8w, 3.6w / m
Led Neon flex light:
The Technology :
Features and Benefits:
·Consistent and Stringent Wavelength control standards +/-3nm
·New Ultrabright LEDs
·Flexible
·Unique PVC double jacket design
·White PVC Base Layer to increase luminosity
·Durability
·Weather Resistant
·Low Voltage Options
·Low Heat
·Longer Life
·Easy to Install
·Extremely Low Maintenance Costs
·1/10 the energy consumption of glass neon
  • Color: red, yellow, orange, blue, green, pink, white, warm white ,RGB
  • The smallest cutting unit: 1m/50cm
  • LED quantity: 120leds/m
  • Power: 14.4W/m
  • Voltage: 12V 24V 230VAC 110VAC
  • Lifespan: 50,000hrs
  • Defense grade: IP65 (available in outdoor)
  • Beam angle: 60±2°
  • Easy to install and transport
  • Energy-saving
  • size: 12*20mm, 12*26mm, 14*26mm
  • Package: 50m/roll into one box (36 x 36 x 32cm)
  • Our LED products designs for:
    • Architectural decoration lighting
    • Backing lighting for signage letters
    • Archway / canopy & bridge edge lighting
    • Auditorium walkway lighting
    • Amusement park / theater / aircraft cabin mood lighting
    • Stairway accent lighting
    • Channel letters lighting
    • Cove lighting
More pictures for led ultra-thin neon xmas outdoor decorations xmas outdoor decorations
Color Jacket: Red, yellow, blue, green, orange, pink
accessories:
ACCESSORIES & PACKING
Accessories: (Some models no so many accessories, please contact us)
Packing Details:
50meter per roll per carton
PAYMENT&SHIPMENT&WARRANTY
REGULAR VERSION LED NEON FLEX SPECIFICATION SHEET
Item no EW-230V EW-110V EW-24V EW-12V
Length Per Rl 50M 50M 50M 50M
Size 15X27MM 15X27MM 15X27MM 15X27MM
Led spacing 12.5MM 12.5MM 12.5MM 12.5MM
Power Per Roll 218w 218w 218w 218w 218w 240w
Led Per M 80leds 80leds 80leds 80leds
Cutting Length 125CM 90CM 50CM 45CM 12.5CM 7.5CM 6.25CM 3.75CM
Power Per M 3.6W 4.3w 3.6W 4.8w 3.6w 4.8w 3.6w 4.8w
Color R, Y, O B, G, W, WW R, Y, O B, G, W, WW R, Y, O B, G, W, WW R, Y, O B, G, W, WW
Max Loading Length By 4A Convertor 290M 220M 140M 110M 15-20M 15-20M 14M 9M