CDMA850MHZ Cell Phone Signal Repeater Full Duplex For Enhancing Signal Strength
drop calls and improve GSM voice communication quality.
ATTENTION: IF YOU HAVE SUBSCRIBED BOTH GSM (OR CDMA) & UMTS SERVICE FROM YOUR
OPERATOR, PLEASE DOUBLE CHECK TO MAKE SURE BOTH YOUR GSM (OR CDMA) & UMTS SERVICE
ARE RUNNING ON 850MHZ, IF YOUR OPERATOR PROVIDES 3G UMTS SERVICE ON OTHER FREQUENCIES,
LIKE 1900MHZ, OR 2100MHZ, THIS 850MHZ REPEATER DOES NOT WORK FOR YOUR UMTS 3G DATA
SERVICE. BESIDES, IF YOUR OPERATOR PROVIDES UMTS SERVICE ON 850MHZ AND ANOTHER
FREQUENCY AT THE SAME TIME, YOU NEED TO MAKE SURE YOUR REGION IS WITHIN THE UMTS 850MHZ
COVERAGE AREA. SO IT IS VITAL FOR YOU TO CONTACT YOUR OPERATOR TO CONFIRM THIS BEFORE
BUYING. IF YOU CAN NOT DO THIS, AND YOU ARE NOT SURE THE FREQUENCY, PLEASE CONTACT ME
FOR HELP, I WILL TRY MY BEST TO HELP YOU TO MAKE SURE THIS.
Introduction To Mobile Phone Signal Repeater
1. Enhance Mobile Phone
Signal Strength
2. Improve
Communication
Quality
3. Reduce
Cellphone
Radiation
4. Protract
Cellular Battery Life
5. Economic Building Cost
6. Easy Operation
7. Easy Installation
8. Build-in Power Supply
2. Features
High gain, easy installation and operation.
Full-duplex, single-port design, build-in power supply.
Use ALC technology, adjust extent automatically
LED Light Working & Signal Condition Indicators
Big linear power, control intermodulation & scatteration stably
Dependability stand by GB6993-86 standard
Compatibility of electromagnetism according with ETS300 609-4
CE and RoHs Approved
Technique
Frequency range
Uplink:824—849MHZ
Downlink 869-894MHz
Gain ( dB)
Uplink Gp≥60 Downlink Gp≥65
Export power (Po)
≥27dBm
Pass band ripple
≤3dB
I/O impedance
50Ω/N connector
Noise figure
≤4dB
Transmission Delay
≤0.5μs
Ambient temperature
-10℃~60℃
Power supply
AC110~240V 45~55Hz
Size
220 x 140 x 40 mm