130142H-2
Certification :
ISO/TS16949:2009
Place of Origin :
China
MOQ :
1pc
Payment Terms :
T/T, Western Union,Paypal or Others
Supply Ability :
1000pcs/week
Delivery Time :
2-8 work days
Packaging Details :
strong carton box or as customers need
Material :
Aluminum alloy And Rubber
GUOMAT :
130142H-2
Warranty :
12 Months
Net Weight :
5.35 KG
Other Name :
Air Spring Isolator
Pressure Ability :
2-8 M Pa
Gross Weight :
6 KG
Flange Ring :
With
Connection Method :
Flange Connection
Description
Double Convoluted Industrial Air Isolator 130142H-2 For Vibrating Sieve
Guomat 130142H-2 Industrial Double Convoluted Air Spring Specifications
❶Nut / Blind Nut
Top Cover Plate Screw number: 6 pcs
Bottom Cover Plate Screw number : 6 pcs
The Distance of Nut:112 mm
The Screw Of Nut: M10
❷ Gas Hole / Air inlet / Air Fitting
Gas Hole / Air inlet : G1/2
❸ Cover Plate
Top Cover Plate Diameter: 140 mm
Bottom Cover Plate Diameter: 140 mm
❹Rubber Bellows
Rubber Bellows Through Diameter: 80 mm
In 0.7 pa,Rubber Bellows Diameter : 150 mm
The Working Stroke : MIN 72 mm to MAX 172 mm
Rubber Bellows Design Height :142 mm
❺ Bumper block / Buffer block
Without Bumper Block
❻ Girdle Hoop / Girdle Ring
With One Piece Of Girdle Hoop
The Composition Of Industrial Convoluted Air Spring Element Has The Following Aspects
Rubber Bellows - Air Bellows includes four layers of materials: an inner layer, two layer cord - reinforced fabrics, and a cover. Construction of a natural rubber provides – 65F functional properties.