BRPV3-1500-6.25
Place of Origin :
China
Certification :
TUV/CB/CE/ROHS/ISO9001
MOQ :
20PCS
Packaging Details :
carton
Delivery Time :
15 days after receipt of deposit
Payment Terms :
TT
Supply Ability :
1000000 per month
Insulation Material :
Thermoplastic UL94-V0
Transport :
By Air, By Sea Or Express
Temperature Range :
-40°C - 80°C
Classification :
Type 1 /Class I
Warranty :
5 Years
Ucpv :
1500V
Material :
Thermoplastic
Module :
3
Description
Product characteristics:
Specification BRPV3-1500-6.25
SPD classification according to EN61643-31 / IEC61643-31 Type 1 + Type 2 / Class I + Class II
Max. continuous operating d.c. voltage Ucpv 1500V
Lightning impulse current (10/350μs) Iimp 6.25kA
Nominal discharge current (8/20μs) In 20kA
Max. discharge current (8/20μs) Imax 40kA
Residucal current Ipe(DC) <0.02mA
Specific energy W/R 9.76kJ/Ω
Voltage protection level [(DC+/DC-)→PE] Up ≤5.2kV
Short-circuit current rating Iscpv 10kA
Response time tA ≤25ns
Operating temperature range Tu -40℃-80℃
Operating state / fault indication green / red
Cross-section area (Min.) 4mm²
Cross-section area (Max.) 35mm²
For mounting on 35mm Din rail
Enclosure material Thermoplastic UL94-V0
Degree of protection IP20
Order code B18074
Order code (with remote signal) B18075
Type 1+2 PV surge protector Features:
High energy varistors
Ucpv 1500V.
Fault display and remote alarm function
High energy varistors.
The current capacity is 6.25kA with 10/350μs waveform
Application:
Used for surge protection of electrical components in any other DC circuit.
Surge protectors for solar power generation systems
Installation and maintenance:
Features:
  • Product Name: PV Surge Arrester
  • Classification: Type 1 / Class I
  • Temperature Range: -40°C to 80°C
  • Insulation Material: Thermoplastic UL94-V0
  • Ucpv: 1500V
  • Provides reliable dc surge protection for photovoltaic systems
  • Designed as a pv surge protection device to safeguard solar installations
  • Effective pv lightning protection to prevent damage from electrical surges
Type 1+2 PV surge protector Technical Parameters:
Protection Degree IP20
Transport By Air, By Sea Or Express
Module 3
Material Thermoplastic
Shipping Term TNT, DHL, FEDEX, EMS, UPS
Warranty 5 Years
Class Type 1+2
Temperature Range -40°C - 80°C
For Mounting On 35mm Din Rail
Our Main Product
Type 1 surge protection device.
Type 2 surge protection device.
Type 1 + Type 2 surge protection device.
Type 3 surge protection device.
DC (pv, solar) surge protection device.
Network surge protection device
LED Lighting Surge Protection
Britec owns in-house laboratory, the lab has 100kA 10/350µs lightning impulse generator, 25kA 10/350µs impulse generator and 120kA 8/20µs generator, 1.2/50µs 20kV combination generator, TOV test station and other test equipment.