Key Features & Design:
  • High - Pressure & Flow Capacity: Handles up to 350 bar of maximum pressure and a max flow rate of 60 L/min, making it suitable for demanding applications.
Technical Advantages:
  • Durable Construction: NBR seals ensure long - lasting performance in different conditions.
Applications
Why Choose M - 3SED6UK1X/350CG24N9K4?
  • Reliability: Robust construction and safe actuation mechanisms guarantee consistent operation.
Attributes:
Spool symbol Symbol UK
Max. pressure 350
Electrical connection description Connector 3-pole (2 + PE) according to EN 175301-803
Productgroup ID 9,10,11,12,13,14
Number of ports 3
Type of actuation with solenoid actuation
Size 6
Electrical connector Connector 3-pole (2 + PE)
Max. flow 25
Type of connection Subplate mounting
Connection diagram NFPA NFPA T3.5.1 R2-2002 D03
Size_CETOP D03
Connection diagram ISO 4401-03-02-0-05
Supply voltage 24 VDC
Number of switching positions 2
Weight 1.42
Seals NBR
Hydraulic fluid HL,HLP,HLPD,HVLP,HVLPD,HFC
Technical date :
general
Size 6
Weight 2/2 directional seat valve kg 1.5
3/2 directional seat valve kg 1.5
4/3 directional seat valve kg 2.3
Installation position any
Ambient temperature range NBR seals °C -30 … +50
FKM seals °C -20 … +50
hydraulic
Maximum operating pressure Port P bar 350
Port A bar 350
Port B bar 350
Maximum flow l/min 25
Hydraulic fluid see table
Hydraulic fluid temperature range NBR seals °C -30 … +80
FKM seals °C -20 … +80
Viscosity range mm²/s 2.8 … 500
Hydraulic fluid Classification Suitable sealing materials Standards
Mineral oil HL, HLP FKM, NBR DIN 51524
Bio-degradable Insoluble in water HEES (synthetic esters) FKM VDMA 24568
HETG (rape seed oil) FKM, NBR
Soluble in water HEPG (polyglycols) FKM VDMA 24568
Other hydraulic fluids on request
electrical
Voltage type Direct voltage AC voltage
Available voltages 1) V 12 / 24 / 42 / 96 / 110 / 205 / 220 110 / 120 / 230
Voltage tolerance (nominal voltage) % ± 10
Power consumption W 30
Duty cycle % 100
Switching time according to ISO 6403 ON ms 40 … 70
OFF (without rectifier) ms 10 … 20
OFF (with rectifier) ms 30 … 45
Maximum switching frequency Operating pressure ≤350 bar 1/h 15000
Operating pressure >350 bar 1/h 3600
Protection class according to DIN EN 60529 IP65 (with mating connector mounted and locked)
Maximum surface temperature of the coil 2) °C 120
1) Special voltages available upon request
electrical
Connection voltage (DC voltage) V 24
Voltage tolerance (connection voltage) +30 %/-15 %
Admissible residual ripple % ≤ 10
Max. load capacity mA 400
Switching outputs
PNP transistor outputs, load between switching outputs and GND
Pinout
1 V 24