G1508/40/100FG
product name :
G1508/40/100FG type heavy duty steel grating
material :
q235 q135 etc. or as your required
surface :
hot galvanizing, or untreatment
grid color :
silver white,self color,
performance :
beautiful , light structure,corrosion resistant, durable
origin :
Anping,Hebei
packing :
as required
standard :
YB/T 4001.1-2019 or as required
Description
G1508/40/100FG type heavy duty steel grating for industrial use
The brief introduction of the g1508/40/100FG type heavy duty steel grating
This hot-dip galvanized flat heavy-duty steel grating belongs to one of the common heavy-duty steel grating models. It is called heavy-duty grating plate because it uses flat steel with a width of up to 150mm, a width of 8mm, twisted square steel of 8.8mm and a weight of about 290kg per square meter. The performance of the steel grating so configured is also focused on its load-bearing performance, which can carry large mechanical equipment or heavy-duty vehicles on it.