X12CRMOWVNBN10-1-1 W-NR 1.4906 Stainless Steel JIS9CRW KT 5330 Plate
Production Information
Size Range
Round bar / Wire rod (Diameter):
3.0 mm to 500 mm
Square bar / Flat bar:
3.0 mm to 500 mm
Forging piece:
Stepped shafts with flanks/discs /tubes /slugs /donuts /cubes /other different shapes based on OEM.
Heavy/middle plate via hot rolled:
T5.5 - 100 mm X W5 - 1000 mm X L1000-10000 mm
Sheet steel via cold rolled:
T0.3 - 10.0 mm X W5 - 800 mm X L1000 - 10000 mm
Steel strip via cold rolled:
T0.1 - 10.0 mm X W5 - 1000 mm X L (or in coil form)