GL-W7183-6
Certification :
SGS
Place of Origin :
China
MOQ :
one 20FT container, Or 2500 square meters;
Price :
Supply Ability :
20,000 square meters per day
Delivery Time :
30-45 days
Packaging Details :
carton pack; 1238*195*55mm
Material :
vinyl, PVC, powder
Decoration layer: :
gray, brown, black, jump color
Normal size: :
1220*183mm; 7*48 inches
Thickness: :
5mm, 5.5mm, 6mm, 8mm, 10mm
Wear Layer: :
0.3mm, 0.4mm, 0.5mm, 0.6mm
IXPE mute mat :
optional
Click System: :
Unilin
Formaldehyde: :
E0
Fireproof: :
B1
Single pack :
1238*195*55mm
Description
GKBM Greenpy Factory GL-W7183-6 Luxury Nordic Style Pine Look Stone Vinyl Click SPC Rigid Flooring
Manufacturer: Xi'An Gaoke Building Materials Technology Co., Ltd. (GKBM)
Brand: Greenpy, OEM, ODM, or neutral
Origin: China
Series: GL Wood Grain Series
Product: SPC vinyl flooring,
Stone Plastic Composite Flooring, rigid core
Application: villa, house, office, hall, fitness room, drawing room, basement, etc.
Feature: anti-fire, moisture proof, DIY, easy installation, easy maintainace
Size: 12“, 24”, 7", 48", 183mm, 180mm, 1220mm, 5mm, 5.5mm, 6mm, 0.3mmWL, 0.4mmWL, 0.5mmWL
Click System: Unilin
Formaldehyde: E0
Fireproof: Bns1
Antibacterial species: Staphylococcus, E.coli, fungi
Residual indentation: 0.15-0.4mm
Heat Stability:
Dimensional change rate: ≤0.25%,
Heating warpage: ≤2.0mm,
Cold and hot warpage: ≤2.0mm
Seam Strength: ≥1.5KN/M
Warranty: 20-30 Years
Packing:
Carton
For 4mm flooring, 13 pcs/box.
For 5mm flooring, 10 pcs/box.
Single pack size: 1238*195*55mm
Packing
Pine Stone Vinyl Click SPC Rigid Flooring Luxury Nordic Style GKBM GL-W7183-6
Flooring Details
Ordering info:
Item Code Description
Model GL-W7183-6
Size A 183*1220mm (7*48“)
B 304.8*609.6mm (12*24“)
C customized size
Thickness 40 4mm
50 5mm
55 5.5mm
60 6mm
Wear Layer TH: 0.3mm
FR 0.4mm
FV: 0.5mm
FF: 0.55mm
SX: 0.6mm
IXPE (optional) N Without
W With
IXPE Thickness 10 1mm
15 1.5mm
20 2mm
Example:
Model: GL-W7183-6-A60FVW10
Color: 6; Size: 183*1220mm; Thickness: 6mm; Wear Layer thickness: 0.5mm; IXPE 1mm.
RFQ
1. Are you a manufacturer?
Yes, there are two production bases in China.
2. What's the payment term?
T/T 30% in advance, 70% balance upon readiness before delivery.