Low noise 3000 Va 2400w solar off grid inverter for Personal Computer
Key Features:
►Built-in MPPT/PWM solar controller
►Auto restart while AC is recovering
►Protection for overload and short circuit
►Cold start function,Remote panel available
►Support mains voltage or generator power
►Selectable charging current based on applications
►Configurable AC/Solar input priority via LCD setting
►Smart battery charger design for optimized battery performance
►Parallel operation with up to 6 units only available for 4Kva/5Kva
►Selectable input voltage range for home appliances and personal computers
Full protection:
Technical Specification of SSP3118C Series Solar Power Inverters:
INPUT
Voltage 230 VAC
Selectable Voltage Range 170-280 VAC (For Personal Computers) 90-280 VAC (For Home Appliances)
Frequency Range 50 Hz/60 Hz (Auto sensing)
OUTPUT
AC Voltage Regulation (Batt. Mode) 230VAC ± 5%
Surge Power 2000VA 4000VA 6000VA 8000VA 10000VA
Efficiency (Peak) 90% - 93% 93%
Transfer Time 10 ms (For Personal Computers) ; 20 ms (For Home Appliances)
Waveform Pure sine wave
BATTERY
Battery Voltage 24 VDC 24VDC 24 VDC 24 VDC 24 VDC 48 VDC
Floating Charge Voltage 27 VDC 27 VDC 27 VDC 27 VDC 27 VDC 54 VDC
Overcharge Protection 31 VDC 31 VDC 31 VDC 31 VDC 31 VDC 60 VDC
SOLAR CHARGER & AC CHARGER
Maximum PV Array Power 600W 600W 1500W 600W 1500W 4000W
MPPT Range @ Operating Voltage 30VDC ~ 66VDC 30VDC ~ 66VDC 30VDC ~ 115VDC 30VDC ~ 66VDC 30VDC ~ 115VDC 60VDC ~115VDC
Maximum PV Array Open Circuit Voltage 75VDC 75VDC 145VDC 75VDC 145VDC 145 VDC
Maximum Solar Charge Current 25A 25A 60A 25A 60A 80A
Maximum AC Charge Current 20A 30A 30A 30A 30A 60 A
Maximum Charge Current 25A 30A 60A 30A 60A 140A
AC charger and solar charger can't work at the same time.
Maximum Efficiency 98%
Standby Power Consumption 2 W
PHYSICAL
Dimension, D x W x H (mm) 100 x 272 x 355 120 x 295 x 468
Net Weight (kgs) 6.8 7.0 7.4 11
OPERATING ENVIRONMENT
Humidity 5% to 95% Relative Humidity(Non-condensing)
Operating Temperature 0°C - 55°C
Storage Temperature -15°C - 60°C