SWLBST800Z
Certification :
ISO9001
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
1 unit
Price :
Negotiation
Payment Terms :
D/A, L/C, D/P, T/T, Western Union
Supply Ability :
1000 pcs per month
Delivery Time :
30 days
Packaging Details :
Nude
Payload capacity :
80 ton
Axles :
3 axles
Relay valve :
WABCO
Condition :
Brand new
Shiping terms :
FOB, CFR CIF
Warranty :
One year
Description
Semi Trailer Features:
Main Technical specification
Overall size 13000×3000×3100 mm
Axle 3 x 20t , without ABS
Tyre 1200R20
Rim 8.5-20
Leaf spring 90mm width×12 pieces×16mm thickness
Braking system 2 line air braking system with air tank,
WABCO emergency relay valve,braking chambers and mechanical slack adjusters.
Electrical system 24 volt electrical system.LED lights, 7 pin electrical connector.parking .stop,reverse,
Relay valve WABCO emergency relay valve
Suspension Reinforced type
Landing gear JOST A400, one sides operation
Kingpin 3.5"" JOST bolted type, 90#, KZ1412
Chamber T30/30 on all axle
Floor 6mm checkered type
Upper and lower wing plates 25/25mm,width250mm,using the highly quality Q345 steel
Main beam 550mm,webplate:12mm, using the highly quality Q345 steel
Side beam 294# steel,with Rotating stents
Cross beam 12# channel steel
Ramp Heavy, width: 800mm, double spring reinforced type, length depends on the drawing