42JXE100K.42BLS 42mm bldc gearmotor with planetary gear reduction Helical Gear Low Noise Small Backlash upto 100w
42JXE100K.42BLS Brushless Dc Planetary Gear Motor
42BLS Technique Specification
Number of phase 3
Number of pole 8
Voltage V 24v (Option for 12v up to 60vdc)
No load speed rpm 5000 5000 5000 5000
Rated torque Nm 0.063 0.125 0.185 0.25
Rated Speed rpm 4000 4000 4000 4000
Rated Current A 1.7 3.5 4.6 6
Rated Power W 26 52 77 104
Weight Kg 0.3 0.45 0.65 0.75
Length mm 41 61 81 100
Planetary Gearbox Specifications Gearbox Model: 42JXE100K
Ring material E :Metal
Bearing at output Ball bearings
Max. Radial load(10mm from flange) 80N
Max. shaft axial load 30N
Radial play of shaft (near to flange) 0.06mm
Axial play of shaft 0.3mm
Backlash at no-load) 2.5°
Shaft press fit force, max 150N
Reduction ratio Rated tolerance torque Max momentary tolerance torque Efficiency L(mm) Weight(g)
1/3.7 1/5.2 1.0N.m 3.0N.m 90% 31.5±0.5 244
1/14 1/19 1/27 14.0N.m 12N.m 81% 42.1±0.5 314
1/51 1/71 1/100 1/139 8.0N.m 25N.m 73% 52.5±0.5 433
1/182 1/219 1/254 1/306 1/354 1/427 1/495 1/596 10N.m 30N.m 66% 62.9±0.5 519
Drawing
ABOVE MODELS ARE ONLY TYPICAL MODELS
WE MAKE CUSTOMED VOLTAGE, WINDING, SHAFT, MOUNTING,
AND MOTOR ADDERS FOR ENCODER, GEARBOX, BRAKE...ETC
Send your message to this supplier
Send Now
42JXE100K.42BLS 42mm BLDC Planetary Gear Reducing Motor 12 volt 24 volt 36 volt 20 watt 30 watt 50 watt 100 watt
Ask Latest Price
Brand Name :
SMART AUTOMATION
Model Number :
OEM
Certification :
CE
Place of Origin :
Changzhou CHINA
Supply Ability :
10000 Piece/Pieces per Month
Packaging Details :
To be negotiated
Contact Supplier