Motor Parameters
Rated Power 22 Locked Torque/Rated Torque 7.4
Rated Current 44.8 Max. Torque/Rated Torque 2.1
Speed 985 Rated Torque 210.1
Efficiency 92.2 Rotational Inertia 0.45
Power Factor 0.81 No-load Noise 73
Locked Torque/Rated Torque 2.0 Weight 268
Technical Advantages
YE3-200L2-6-22-380V-IP55-Class F-IM B3 High Efficiency LV Variable Frequency Three-phase Asynchronous Motor has characteristics of 22 kW of rated power, 44.8 A of rated current, 985 r/min of speed, 92.2 % of efficiency, 0.81Cos φ of power factor. Its locked torque/ rated torque is 2.0, locked current/ rated current is 7.4, Max. torque/ rated torque is 2.1, rated torque is 210.1, rational inertia is 0.45, no-load noise is 73 and the weight is 268 kg.