Motor Parameters
Rated Power 7.5 Locked Torque/Rated Torque 7.0
Rated Current 16.2 Max. Torque/Rated Torque 2.1
Speed 980 Rated Torque 71.5
Efficiency 89.1 Rotational Inertia 0.12
Power Factor 0.79 No-load Noise 73
Locked Torque/Rated Torque 2.0 Weight 98
Technical Advantages
YE3-160M-6-7.5-380V-IP55-Class F-IM B3 High Efficiency LV Variable Frequency Three-phase Asynchronous Motor has characteristics of 7.5 kW of rated power, 16.2 A of rated current, 980 r/min of speed, 89.1 % of efficiency, 0.79 Cos φ of power factor. Its locked torque/ rated torque is 2.0, locked current/ rated current is 7.0, Max. torque/ rated torque is 2.1, rated torque is 71.5, rational inertia is 0.12, no-load noise is 73 and the weight is 98 kg.