HGM6120N
Description
Three phase40kva 32kw with Cummins engine global service silent type
Type SC40M5
Frequency(50HZ) 32KW/40KVA
Standard configuration
Overall description:
  • Cummins Engine and Stamford Alternator
  • Water cooled radiator, the fans driven by belt, with safety shield.
  • 24 V Battery charging Alternator
  • Alternator:Single bearing Alternator,IP23 Grading Protection, H Insulation degree
  • Shock absorber
  • Dry air filter,Fuel filter,Oil filter
  • Power output circuit breaker
  • Harsen control panel(LCD display)
  • 12 V battery and battery connection cables
  • Exhaust pipe,Corrugated shock tube,flange,Muffler set
  • Maintenance manuals
  • Lubrication System
Sales commitment
The products that we provide are all new, each unit all get through the strict production testing.
Criterion
  • GB/T19001-2008
  • SO9001:2008 Quality Control System
The main parameters of the generator set
Technical data
Genset Model SC40M5
Prime Power 32KW/40KVA
Rated Voltage 415
Frequency 50Hz
Power Factor 0.8(lagging)
The regulating rate of steady voltage ≤±0.5%
The regulating rate of instantaneous voltage ≤-15%/ +20%
The time of steady voltage ≤1.5sec
The waving rate of voltage ≤1.0%
The regulating rate of steady frequency ≤3%
The regulating rate of instantaneous frequency ≤±10%