6BT5.9-GM100
Fuel Consumption at rated power: :
26L@100% load; 20L@75% load
Frequency: :
60 Hz
Description
CCS Certification Diesel Generator 60hz 220V 70kw 88kva Cummins 6BT5.9-GM100 marine diesel generator set
Marine Diesel Engine Data
Engine Brand Cummins
Engine Model 6BT5.9-GM100, 4 Stroke,WaterCooled.
Number of Cylinders 6cylinders in Line
Aspiration Turbocharged and After-cooled
Fuel system PB pump
Bore × Stroke 102 x120 mm
Rated Speed 1800 RPM
Compression ratio 17.3:1
Displacement 5.9L
Prime Power 100kW /134HP
Speed Governor GAC Electrical
Cooling System By heat exchanger
Fuel Consumption
26L@100% load
20L@75% load
Starter Motor DC24V
Emission Standard IMO2, EIAPP Certificate (optional)
Certificate CCS/BV (optional)
Alternator Specification
Alternator Brand Stamford
Alternator Model UCM 224G
Frequency 60Hz
Voltage 220V/3 phase
Prime Power 70KW/87.5KVA
Type Brushless, Self-excited,marine type
Power factor 0.8
Insulation Grade H
Protection Grade IP23(IP44 is optional)
Phase / wire 3 phase 3 wires
AVR MX341
Voltage regulation ± 1.0 %
Bearing Single
Winding leads 12
Certificate CCS/BV/Lloyds/DNV/ABS/Rina,etc (optional)
Standards
  • GB/T13032-1991, ISO9001:2008 and CE Quality Control System.
  • As to Classification Society, CCS,ABS, BV, DNV-GL or LR marine class certificate is optional.
Sales promises
Marine Classification Society Certification
Packing
Wooden case or plywood case
Warranty
Dimension & Weight
60hz 220V 70kw 88kva Marine Diesel Generator Set Cummins 6BT5.9-GM100 CCFJ-70J6
Standard Configuration (Open Type)
Overall Size: 1850(mm)×820(mm)×1350(mm) Weight: 1350 kg
Soundproof Type
Overall Size: to be confirmed Weight: to be confirmed
Our Adervantage:
1. We are the original supplier of DCEC engine assembly and engine parts.
2. We can give strong technical support.
3. We can matching the engine assembly and parts quickly and accurately.
4. We can produce according to the special requirements of the customers.
FQL:
Q1. Can you provide technical support?
A: Yes, As an OEM branch of DCEC, we can provide strong technical support for you. and we can
provide other brands of generators and lister.
Q2: If I only had the engine NO, Can you find the matching parts quickly for me?
Q3: How long is the production time of the goods?
Q4: What is your terms of payment?
Q5. What is your packing method?
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
SUTONG
Model Number :
CCFJ-70J6
Certification :
CCS/BV/ABS
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
1 SET
Price :
Negotiable
Contact Supplier