Standby power 2000KVA/1600KW
Prime power 1875KVA/1500KW
Output voltage 415V/3 phase
Frequency 50 Hz
Noise level(7m) 82dB (silent type)
Power factor COSΦ=0.8
Phase/wires 3 phase 4 wire
Start mode Electric
Fuel consumption 292L/h (average)
Rated currency(amps) 2609
Protection Low oil-pressure, High water temperature, Over-speed, Over-current.
Engine Brand Cummins
Model KTA50-G16A
Rated speed (r/min.) 1500
Origin: China
Cylinders Layout 16 V type
Fuel 0# light diesel
Compression Ratio: 14.7:1
Cooling system Fan&Radiator
Engine Power kw
(continuous/prime/standby)
1320kw/1650kw/1760kw
Aspiration Turbocharged,LTA
Fuel system Cummins PT pump
Governor/Class Electronic
Bore and stroke 159×159 mm
Start mode DC24V electric start
Displacement 50.3 L
Alternator Brand Stamford
Model S7L1D-F41
Rated speed (r/min.) 1500
Protection IP23
Insluation class H
Power factor 0.8
Frequency fluctuation ≤±0.5 %
Voltage distortion <4%
Output (prime/standby) 1520kw/1628kw
Rated voltage 415V/3 phase
Frequency regulation ≤±0.5 %(stable)
Voltage control AVR
Technical parameters of Control Panel:
Brand Smartgen Model HGM 6110 CUMMINS PT Pump Diesel Generator Water Cooling Standby Power 2000KVA/1600KW 415V/3 phase
Function:
• Start or Stop Generator set manually / automatically
• Open controller output can be defined as Pre-heat/Idle output
• High Coolant temperature protection
• Low Oil pressure protection
• Over load protection
• Generator over/under frequency protection
• Generator over/under/unbalance voltage Protection
• Over speed protection
• Control Panel IP55
Note:Indicate this function depend on the set points of the controller in field.
Optional accessories
Engine • Heater • Battery Charger
Alternator • Permanent Magnet Generator(PMG)
Control system • Remote Control Panel • Auto Transfer Switch (ATS) • Paralleling System
Fuel system • Daily Fuel Tank • Water Separator • Fuel Level Sensor
Others • Vibration isolator • Soundproof Type • Trailer Type • Extra spare Parts
Standard Accessories Open type Silent type
Sound-proof & Weather-proof Canopy N/A
Daily base fuel tank. 8 hours capacity
Single-bearing generator again drops
Intelligent LED display control panel
Speed governor
Circuit breaker
Electric start and 12v charger
Standard air filter, oil filter, fuel filter
Radiator in copper
High-efficient silencer.
Exhaust elbow
Storage battery&battery charger
Steel base-frame against vibration
Soft pipe for fuel and handle for lube going-out
Operation& Maintenance manual.
The Details of Silent type Cummins 50hz diesel generator:
FAQ:
Q1: How is your Package & Payment & Delivery Date & Warranty?
A.1) Package:Plastic Package.
A.3) Delivery: 25 days after we get the down payment.
Q2: Any advantages about your company?
Answers: Stonepower Brand Diesel Generators
---- Middle-high Positioning;
---- 25days Lead-time;
---- Designed by CAE and CAF Software;
---- Got the ISO and CE certificate;
---- High quality with the best price can help you get more benefit and beat your competitors;
---- Cummins, Perkins, Detuz etc. famous engine brands optional;
----- Open, Soundproof Canopy, Container, Trailer etc. Type for your choose.
Q3: Any catalogue for other brands and power?
YES, WE HAVE! Just Contact Henry for latest Catalogue and Price List freely!
Send your message to this supplier
Send Now
CUMMINS PT Pump Diesel Generator Water Cooling Standby Power 2000KVA/1600KW 415V/3 phase
Ask Latest Price
Brand Name :
STONE POWER
Model Number :
SC1875E5
Certification :
CE,ISO
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
1 SET
Price :
Negotiable
Contact Supplier