Product model: GD-300QZ, GD-500QZ, GD-700QZ, GD-1000QZ; Laser power: 300W, 500W, 700W, 1000; Effective working distance: 0~300M, 0~300M, 0~400M, 0~400M; working temperature: -25℃~+40℃, -25℃~+40℃, -25℃~+50℃, -25℃~+50℃; Operating humidity: 10%RH~90% RH; Lase
Product Category :
Laser Obstacle Remover
Description
Product Description:
Product Category: Laser Obstacle Remover
Features:
  • Night vision function satisfies the night operation requirements.
  • Video recording is included as part of the entire barrier removal process.
  • A touch panel controls the basic function.
  • Capable of consistently performing at 40 degrees with continuous operation.
Features:
  • Product Name: Laser Obstacle Remover
  • Application:
    • Overhead line laser deicing
    • Defense EOD
  • Product parameters:
    • Product model: GD-300QZ, GD-500QZ, GD-700QZ, GD-1000QZ;
    • Laser power: 300W, 500W, 700W, 1000;
    • Effective working distance: 0~300M, 0~300M, 0~400M, 0~400M;
    • Working temperature: -25℃~+40℃, -25℃~+40℃, -25℃~+50℃, -25℃~+50℃;
    • Operating humidity: 10%RH~90% RH;
    • Laser wavelength: 1080±5nm;
    • Host size: 650x526x380mm, 650x526x380mm, 711x601x353mm, 711x601x353mm;
    • Main engine weight: ≤40kg, ≤40kg, ≤55kg, ≤55kg;
    • Battery size: 340*150*210mm, 340*150*210mm, 420x320x190mm, 420x320x190mm;
    • Battery weight: ≤13kg, ≤13kg, ≤19kg, ≤19kg;
    • Single battery Continuous working time: ≥90min, ≥90min, ≥40min, ≥40min;
    • The night vision function satisfies the night operation requirements.
    • Video recording is a part of the entire barrier removal process.
    • A touch panel controls a basic function.
    • Consistently good performance at 40 degrees with continuous operation.
Technical Parameters:
Product Parameter Value
Laser Power 300W, 500W, 700W, 1000W
Laser Wavelength 1080±5nm
Applications:
  • Overhead line laser deicing
  • Defense EOD
Support and Services:
- Assistance with product installation and setup
- Troubleshooting and diagnosis of any issues
- Regular software updates to improve performance and add new features
- Access to an online knowledge base and user forum to find answers to common questions
- Expert advice and guidance on product usage and best practices
- Warranty coverage for defects or malfunctions
Packing and Shipping:
Product Packaging:
Shipping:
FAQ:
Frequently Asked Questions:
Q: What is the brand name of this product?
A: The brand name of this product is Rise laser.
Q: What is the model number of this product?
A: The model number of this product is RL.
Q: What certifications does this product have?
A: This product has ISO and ce certifications.
Q: Where is this product made?
A: This product is made in Shenzhen, China.
Q: What are the payment terms for purchasing this product?
A: The payment terms for purchasing this product are L/C, T/T, and Western Union.
Q: What is the minimum order quantity for this product?
A: The minimum order quantity for this product is 1 SET.
Q: What is the price of this product?
A: The price of this product is negotiable.
Q: What is the supply ability of this product?
A: The supply ability of this product is 50 SET/WEEK.
Q: What is the delivery time for this product?
A: The delivery time for this product is 5-9 working days.
Q: How is this product packaged?
A: This product is packaged in a PLYWOOD BOX.
Send your message to this supplier
Send Now
Remote Monitoring Laser Obstacle Remover GD-1000QZ 300W Power for Plastic Bags
Ask Latest Price
Brand Name :
Rise laser
Model Number :
RL
Certification :
ISO, ce
Place of Origin :
Shenzhen, China
MOQ :
1 SET
Price :
Negotiable
Contact Supplier