BMW-1025NBT-E70
Certification :
CE/FCC
Place of Origin :
China
MOQ :
1Pcs
Payment Terms :
T/T, Western Union
Packaging Details :
4Pcs/Carton
Screen Size :
10.25"
Color :
Black
Car Model :
BMW X5 F15 (2014-2017 ) Original NBT System
Backlight :
N/A
Description
Applicable Model & Year :
Selling Point :
Android 10.0 Operation systems
CPU(6-core): Dual-core Cortex-A72 up to 1.8GHz, Quad-core Cortex-A53 up to 1.5GHz
DDR3 2GB Ram, 32GB Rom /Flash
Support 3G/4G/WiFi network / Google Play Store
Support 1080P HD Video
Support Smartphone Mirror-link AirPlay(iPhone) and Miracast(Android)
Support Original Car Steering wheel control
Keeping original Car Radio / Car CD player / Backup Camera/ Parking trajectory/Rada and Amplifier
Support Original Car Information
We can provide CCC/CIC/NBT/EVO ID5/ EVO ID6 interface according to original BMW navigation systems
Multimedia Player
Screen: IPS Capacitive Touch Screen
Screen Resolution: 1280*480 RGB High-Definition TFT Screen
Video Format: MPEG-1/2/4,H264,H263,VC1,RV,RMVB,DivX,Sorenson SparK,Spark,VP8,AVS Stream…
Picture Format: JPG/BMP/JEPG/GIF/PNG
With USB/SD Slot : Support Max 32GB
Apply CarPlay: Support iPhone Apply CarPlay and charger
GPS NAVIGATION
Support online and offline network Navi Map Apps and support map update
We preload free IGO map to the device ( support Google/Waze/IGO/ Sygic ect. )
Dual Zone: you can see navigation while listen to music or radio
Bluetooth
Compatible with iPhone & Android mobile phone Hands Free phone call and Audio Music Streaming
A2DP (Bluetooth Stereo Music) can play stereo music through Bluetooth
PhoneBook-Download: download contacts from phone to car DVD device
Phonebook search: can use the first letter to search contact member in PB-Listings
With built in microphone ( External Microphone is option )
3G/4G/WIFI Network
WIFI : Built in Wifi module to support WiFi hot spot shoring
3G/4G: Support external 3G/4G USB Dongle:WCDMA, EVDO, TD-SCDMA( 3G/4G dongle not included )
Amplifer
Amplifer IC: ST-TDA7388/TDA7851
Amplifier Power Output: 4*45W
EQ Sound Adjustment: 9 Bands EQ to customize & Voice Custom, Rock, Jazz, Classic, Pop , Flat
Input Output
- 1 x Radio Antenna Input
- 1 x TV Antenna Input
- 2 x RCA Video Output
- 2 x Video input
- 1 x Audio input
- 2 x Audio output
- Sub woofer output and AUX Audio R/L Input
Package including
- 1 × Multimedia Player
- 1 × Power Cable
- 1 × USB cable
- 1 x RCA cable
- 1 × GPS antenna
- 1 × AUX cable
NOTE:
4- Send us the LVDS Connector photo (CCC, CIC , NBT)
LVDS is in back of original display, it has 4Pin , 6Pin and 10Pin. After installed our BMW Unit, need to insert the original factory LVDS to our BMW Unit, then can work and compatible original function.