SFP-10G-BX40U-C Compatible SFP+ BiDi Optical Transceiver 1270nmTX 1330nmRX 40km
Cisco SFP-10G-BX40U-C Compatible BiDi SFP+ 1270nmTX/1330nmRX 40km Transceiver
Absolute Maximum Ratings
Parameter Symbol Min. Max. Unit Note
Supply Voltage Vcc -0.5 4.0 V
Storage Temperature TS -40 85 °C
Relative Humidity RH 0 85 %
General Operating Characteristics
Parameter Symbol Min. Typ Max. Unit Note
Data Rate DR 9.95 10.3125 11.3 Gb/s
Supply Voltage Vcc 3.13 3.3 3.47 V
Supply Current Icc5 400 mA
Operating Case Temp. Tc 0 70 °C
TI -40 85
Appications
Internet Service Provider (ISP)
Fiber To The Home routing and switching equipment
Mobile operator core
Backhaul SDH/SONET applications
Data Center networking for Ethernet connections
Other optical links
Product Features
● Supports 9.95 to 11.3Gb/s bit rates
● Uncooled 1270nm DFB transmitter, 1330nm PIN photo-detector
● Uncooled 1330nm DFB transmitter, 1270nm PIN photo-detector
● Applicable for 40km SMF connection
● Low power consumption, < 1.2W